6. Kanada
Ocena: dobry- (69,2/100)
Kanadyjski system emerytalny, często stawiany za wzór, został oceniony przez firmę konsultingową Mercer jako szósty najlepszy na świecie. Najsłabiej wypadł pod względem zrównoważenia systemu (dostałby zaledwie słabą trójkę), ale wciąż dużo lepiej od Polski.
Kanadyjscy emeryci zmuszeni są liczyć przede wszystkim na siebie i własne oszczędności. Mogą odkładać je w ramach standardowych instrumentów finansowych lub specjalnych, zarejestrowanych planach emerytalnych i funduszach emerytalnych.
Państwo gwarantuje obywatelom jedynie minimalną emeryturę obywatelską (maksymalnie ok. 1,7 tys. zł), przy czym podstawa do jej nabycia jest mieszkanie w Kanadzie przez 40 lat. Minimalna emerytura jest wypłacana w zależności od wysokości całego dochodu. Najbogatsi emeryci w ogóle nie dostaną pieniędzy z tego systemu. Ponadto państwo prowadzi również fundusz podobny do naszego ZUS-u, na który przeznaczone jest niecałe 5 proc. pensji.
Zdaniem analityków firmy Mercer kanadyjski system można by poprawić przez zwiększenie poziomu oszczędności gospodarstw domowych, zwiększenie udziału pracowniczych funduszy emerytalnych oraz zabezpieczenie realnej wartości naliczonych świadczeń emerytalnych od rezygnacji z planu aż do przejścia na emeryturę.