Trwa ładowanie...

Najpopularniejszy zakup Polaków za rosyjską granicą

Mieszkańcy Warmii i Mazur najczęściej odwiedzają rosyjski obwód kaliningradzki, by kupić paliwo. Jego cena jest tam znacznie niższa, dlatego celem większości udających się do obwodu jest pierwsza po przekroczeniu granicy stacja benzynowa.

Najpopularniejszy zakup Polaków za rosyjską granicąŹródło: AFP, fot: Jeff Pachoud
d14wf65
d14wf65

Jak podkreślił rzecznik Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy, handel przygraniczny polega na przywożeniu tego, co się najbardziej opłaca. Obecnie najpopularniejszym towarem wywożonym z Rosji jest paliwo. Dzieje się tak, bowiem jego cena jest tam prawie dwukrotnie niższa niż w Polsce - wyjaśnił. Litr ropy kosztuje w obwodzie kaliningradzkim ok. 30 rubli, czyli ok. 3 złote.

Z kolei w Polsce większość towarów jest tańsza niż w obwodzie, dlatego Rosjanie kupują w Polsce żywność, elektronikę i materiały budowlane.

Jeszcze kilka lat temu na granicy z obwodem kaliningradzkim kwitł przemyt papierosów i alkoholu. Teraz jednym z nielicznych towarów, które opłaca się przywieźć do Polski jest paliwo.

d14wf65

Zgodnie z przepisami celnymi, z Rosji można wwieźć do Polski pełen zbiornik paliwa. Chodzi tu o fabrycznie zamontowany w aucie zbiornik, a nie przerobiony przez właściciela samochodu. Poza pełnym bakiem można wwieźć 10 litrów paliwa w kanistrze. Celnicy przyznają, że większość jadących do obwodu kaliningradzkiego przebywa tam bardzo krótko. Polacy po przekroczeniu granicy dojeżdżają tylko do najbliższych stacji paliw i po zatankowaniu wracają do Polski.

Zginie z przepisami wwiezione paliwo musi być wykorzystane tylko do napędu samochodu, w którym wjechało. Nie wolno go zlewać ani odsprzedawać.

Jednak większość podróżujących chce zarabiać na sprowadzaniu rosyjskiego paliwa. Według rozmówców PAP sprowadzający na własną rękę paliwo sprzedają je swoim stałym klientom, albo odstawiają do hurtowników, którzy prowadzą nielegalne stacje paliw niedaleko granicy.

W minioną sobotę celnicy poinformowali o zlikwidowaniu takiej nielegalnej stacji w Elblągu. Znaleziono tam 6 tys. litrów oleju napędowego. Paliwo magazynowano w zbiornikach z tworzywa sztucznego oraz w beczkach. Były tam też urządzenia do jego przepompowywania. Dostawcami paliwa byli kierowcy, którzy jeździli do obwodu kilkanaście razy w miesiącu.

d14wf65

Celnicy zapewniają, że eliminują wszelkie przypadki łamania prawa.

- Sprawdzamy ilość paliwa w zbiornikach pojazdów - mamy urządzenia do przepompowywania, w ciągu kilku minut wiemy ile paliwa naprawdę jest w zbiorniku. Jeśli paliwa jest za dużo, za nadwyżkę należy zapłacić należne podatki oraz opłatę paliwową - wyjaśnił Chudy.

Celnicy sprawdzają też oryginalność zbiorników oraz prowadzą kontrole wewnątrz kraju. W pierwszym półroczu 2012 roku celnicy na Warmii i Mazurach wykryli 55,2 tys. litrów nielegalnego paliwa sprowadzanego z Rosji, a w drugim półroczu - 59,2 tys. litrów.

Jak tłumaczy rzecznik Izby Celnej paliwo można wwozić do Polski okazjonalnie. - Nasze systemy graniczne rejestrują każdy przejazd, a my te dane potem analizujemy. Granicę można przekraczać dowolną ilość razy, ale my możemy uznać, że wyjazdy mają charakter handlowy. Każdego traktujemy indywidualnie i każdy ma możliwość udowodnić, że cel wyjazdu jest np. turystyczny, a nie wyłącznie po to, by zatankować paliwo. Jeśli jednak nie dostarczy wystarczających argumentów, to musi zapłacić należne podatki za paliwo wwożone do kraju - mówił.

W ubiegłym roku wjechało do Polski z obwodu kaliningradzkiego ok. 1,2 mln samochodów osobowych, 85 tys. ciężarówek i 18 tys. autobusów.

d14wf65
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14wf65