Najsłabszy dzień złotego od czerwca

Krajowa waluta nie zaliczy dzisiejszej sesji do udanych, na fali wzrostu awersji do ryzyka, która rozlewa się po gospodarkach wschodzących, gdzie dynamicznie tracą waluty oraz indeksy, polski złoty zanotował najsłabsze kilkanaście godzin handlu od drugiej połowy czerwca, osłabiając się ok. 5 groszy licząc od otwarcia.

Najsłabszy dzień złotego od czerwca
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Wczorajszy dzień kończyliśmy jeszcze poniżej istotnych poziomów technicznych, były to odpowiednio 4,25 dla EUR/PLN i 3,19-20 dla USD/PLN. Jednak inwestorom już od godzin porannych puściły nerwy i gra na osłabienie krajowej waluty trwa w najlepsze także w godzinach popołudniowych, w przeciwieństwie np. do notowań czeskiej korony czy węgierskiego forinta, które zachowują się zdecydowanie lepiej w stosunku do euro. Pytanie zatem brzmi, ile w dzisiejszej przecenie rzeczywiście czynnika związanego z rozważaniami dotyczącymi ataku na Syrię, a ile ew. z dzisiejszą debatą dotyczącą nowelizacji budżetu w sejmie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, oczywiście złotemu nie sprzyja także notowanie EUR/USD, gdzie widać w drugiej części dnia wyraźny powrót do amerykańskiego dolara. Dzień zatem kończymy dynamicznymi wzrostami, na parze EUR/PLN cena dotarła do oporu przy 4,30, jego ew. wybicie otworzyłoby drogę do testu tegorocznych maksimów w okolicy 4,36. Natomiast USD/PLN pokonując 3,20 zatrzymał się w
strefie lokalnego szczytu z początku sierpnia, czyli 3,22.
Eurodolar pomimo silnego ruchu umacniającego amerykańską walutę wciąż pozostaje w zakresie konsolidacji 1,33 – 1,34 i dopiero wybicie tej strefy powinno przełożyć się na kolejny dynamiczny ruch. W przypadku wyjścia ceny dołem możemy spodziewać się dalszego osłabienia krajowej waluty. W dniu jutrzejszym być może w podjęciu decyzji w którą stronę należy się skierować pomogą dane z USA, gdzie o godz. 14:30 poznamy cotygodniowe dane z rynku pracy oraz opublikowana zostanie rewizja danych PKB za II kwartał.

Tomasz Mączka
Noble Securities S.A.

Źródło artykułu:Noble Securities
eurofrankwaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)