Trwa ładowanie...

Największa firma kurierska świata przejmuje w Polsce

Polska firma kurierska Opek Sp. z o.o. została przejęta przez FedEx Express. Światowy potentat w zakresie przesyłek lotniczych poprzez kolejne przejęcia realizuje strategię rozwoju przedsiębiorstwa w Europie. Kupno daje FedEx Express dostęp do ogólnopolskiej spedycji lądowej. Ten rynek ma przynieść spółce roczne dochody na poziomie 70 mln dolarów. W tym czasie dostarczonych zostanie średnio 12,5 mln przesyłek.

Największa firma kurierska świata przejmuje w PolsceŹródło: AFP
d2b1ezj
d2b1ezj

Choć o sprzedaży Opek mówiło się od kilku miesięcy, to dopiero dziś firma FedEx Corp. poinformowała o sfinalizowaniu transakcji. Prawo do marki i sieci spedycyjnej przejęła część biznesowa FedEx Express, która realizuje dostawy w ponad 220 krajach. Roczne przychody spółki na świecie sięgają 42 mld dolarów. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, na przejęciu skorzystają również dotychczasowi klienci polskiej firmy kurierskiej, uzyskają bowiem bezpośredni dostęp do globalnej sieci FedEx.

- Polska gospodarka należy do największych w Europie Środkowo-Wschodniej, w związku z tym wejście na polski rynek stwarza ogromne możliwości klientom, którzy chcą docierać do nowych odbiorców i zwiększać obroty. Dobra sytuacja gospodarcza Polski i ogromna popularność handlu elektronicznego przyczyniają się do wzrostu popytu na usługi przewozowe. Uznajemy polski rynek za kluczowy dla naszej strategii inwestycyjno-rozwojowej - mówi Michael L. Ducker, dyrektor ds. działalności operacyjnej FedEx Express.

- Połączenie jest istotnym punktem zwrotnym zarówno dla naszych klientów, jak i pracowników oraz kurierów. Klienci skorzystają z bezpośredniego dostępu do ogólnoświatowej sieci FedEx, a pracownicy dołączą do jednej z najbardziej cenionych firm na świecie. Transakcja ta otwiera nową erę w historii naszego przedsiębiorstwa - dodaje Marek Opiński, dyrektor generalny firmy Opek.

d2b1ezj

Jak dotąd firma FedEx nie zdecydowała, co stanie się ze znaną na krajowym rynku przesyłek kurierskich marka Opek. Najprawdopodobniej rebranding będzie odbywał się stopniowo.
- Badania pokazują, że marka FedEx jest jedną z najbardziej podziwianych na świecie. Zespoły integracyjne FedEx i OPEK badają, w jaki sposób OPEK przejmie markę FedEx z czasem - ujawnia reprezentująca globalnego potentata w Polsce Zuzanna Seredyn.

Zakup firmy OPEK to już kolejne przejęcie lokalnej spółki kurierskiej w Europie. W grudniu 2006 r. FedEx nabył ANC Holdings Limited w Wielkiej Brytanii, tamtejsza spółkę oferującą lądowa spedycję przesyłek. Firma wskazuje, że dzięki temu udało się rozszerzyć ofertę dla klientów w Wielskiej Brytanii, zarówno w zakresie usług ekspresowych krajowych, jak i międzynarodowych.
- Nasi klienci zyskali lepszą obsługę, w wyniku poprawy poziomu realizowanych usług, co wykazują lepsze wyniki badania satysfakcji klientów. Od tego czasu z powodzeniem zintegrowaliśmy kluczowe elementy naszej działalności, np. sprzedaż, HR i obsługe klienta, aby zapewnić bezproblemową obsługę - dodaje Zuzanna Seredyn.

Podobne cele stawiane będą teraz wobec firmy OPEK. Firma FedEx wierzy, że uda jej się dynamicznie rozwijać segment krajowych przesyłek w Polsce, bo widzi na tym rynku pole do wzrostów.

Mimo że FedEx obecny jest na polskim rynku (1989 r.) dłużej niż Opek, który powstał jako rodzinna firma w 1994 r., to nie dysponował dotąd rozbudowaną siecią spedycji o ogólnopolskim zasięgu. Po przejęciu FedEx wszedł w posiadanie zautomatyzowanego centrum dystrybucyjnego w podwarszawskich Łomiankach, a także dodatkowych centrów przeładunkowych w Łodzi i Katowicach. Opek dysponuje w sumie 44 oddziałami na terenie całej Polski. W spółce zatrudnionych jest ponad 1200 pracowników, a przesyłki dostarcza ponad 1300 kierowców.

d2b1ezj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b1ezj