Trwa ładowanie...

Największe polskie firmy wygrały z kryzysem

Najlepsze polskie firmy, podobnie jak nasza gospodarka, dobrze poradziły sobie z kryzysem - pisze "Rzeczpospolita".

Największe polskie firmy wygrały z kryzysem
d1cg5il
d1cg5il

Najlepsze polskie firmy podobnie jak nasza gospodarka dobrze poradziły sobie z kryzysem - pisze "Rzeczpospolita".

W bardzo ciężkim ubiegłym roku dochody firm spadły tylko o 3 procent - podkreśla gazeta, która wczoraj na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowała galę Listy 500 - tworzonego przez nią rankingu największych przedsiębiorstw w Polsce.

Według szacunków "Rzeczpospolitej" ubiegłoroczne przychody firm, które znalazły się na Liście 500, utrzymały się powyżej poziomu 1 biliona złotych. Widać wyraźnie, że kryzys nie spowodował u nas takich spustoszeń jak w innych krajach - zauważa dziennik.

Największą firmą, nie tylko w Polsce, ale w całym regionie, jest PKN Orlen, choć grupa odnotowała, wynikający między innymi z niższych cen ropy naftowej, spadek przychodów o blisko 15 procent. Wiceliderem listy największych firm została Polska Grupa Energetyczna., a na trzecim miejscu znalazł się Fiat Auto Poland.

Wartość spółek ujętych w zestawieniu wyniosła 977 miliardów złotych - o blisko połowę więcej niż rok wcześniej. Ten zaskakujący wzrost to głównie efekt poprawy koniunktury na warszawskiej giełdzie, która jest punktem odniesienia dla wyliczeń gazety.

d1cg5il
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cg5il