Trwa ładowanie...

Największym prestiżem cieszą się strażak i profesor

Jak pokazują wyniki badania CBOS-u, w 2013 roku największym poważaniem społecznym cieszył się zawód strażaka, profesora uniwersytetu oraz robotnika wykwalifikowanego

Największym prestiżem cieszą się strażak i profesorŹródło: ˆ Minerva Studio - Fotolia.com
d2k2g3w
d2k2g3w

. Ponad 80% badanych twierdziło, że darzą te zawody dużym poważaniem.

W pierwszej dziesiątce profesji o najwyższym prestiżu zawodowym znaleźli się ponadto: górnik, pielęgniarka, inżynier pracujący w fabryce, nauczyciel, lekarz, rolnik oraz oficer zawodowy w randze kapitana.

Jakie zawody znajdują się na samym dole hierarchii prestiżu? Jak wynika z przeprowadzonych badań najmniejszym prestiżem zawodowym cieszą się profesje związane z polityką i sprawowaniem władzy. Najgorzej oceniany jest działacz partii politycznej – jedynie 20% badanych stwierdziło, iż zasługuje on na duże poważanie. Poseł na sejm, radny gminny oraz makler giełdowy to kolejne zawody o stosunkowo niskim poważaniu społecznym (odpowiednio 32, 33 i 36% badanych uważa, że zasługują na duży szacunek).

d2k2g3w

Co przyczynia się do niskiej bądź wysokiej oceny na skali prestiżu zawodów? – Od zawsze wysoko w hierarchii prestiżu sytuowali się przedstawiciele zawodów inteligenckich, wymagających długotrwałej edukacji, takich jak: profesor, nauczyciel, lekarz. W ostatnich latach nastąpiły wyraźne zmiany – zawody oparte na pracy fizycznej zyskały na poważaniu. Wynikać to może z faktu, iż Polacy coraz bardziej cenią profesje dające konkretne kwalifikacje– komentuje Diana Turek, specjalista ds. rynku pracy z Sedlak & Sedlak.

Redakcja rynekpracy.pl

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d2k2g3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k2g3w