Trwa ładowanie...
d3u11e9
28-08-2014 16:05

Nalewajk: Komitet Stały RM zajmie się rekompensatami dla rolników (aktl.)

#
Dochodzi informacja MRiRW dot. projektu oraz dokładny termin jego rozpatrywnia
#

d3u11e9
d3u11e9

28.08. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Komitet Stały Rady Ministrów w przyszły czwartek zajmie się projektem noweli tzw. ustawy zakaźnej - poinformował wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Zmiany mają umożliwić wypłatę rekompensat rolnikom, którzy chcą zakończyć hodowlę świń w związku z ASF.

"Na Komitecie Stałym Rady Ministrów stanie projekt zmiany ustawy zakaźnej, która da delegację ministrowi rolnictwa do wydania rozporządzenia, które będzie mogło skutkować wypłatami rekompensat rolnikom, którzy chcieliby odchodzić od produkcji w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń" - powiedział w Sejmie Nalewajk.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Jak poinformowało ministerstwo rolnictwa, projektowane zmiany zakładają wprowadzenie programu "bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie, zlokalizowanych na obszarze objętym ograniczeniami w związku z wystąpieniem przypadków i ognisk ASF na terytorium Polski oraz wypłatę odpowiednich rekompensat dla rolników, którzy będą musieli wstrzymać produkcję".

W Polsce po raz pierwszy wirus afrykańskiego pomoru świń wykryty został u padłych dzików w połowie lutego br. Dotychczas stwierdzono 13 ognisk tej choroby u dzików oraz dwa u świń. W związku z pojawieniem się ASF w Polsce zakaz importu polskiej wieprzowiny wprowadziły m.in. Rosja, Białoruś, Ukraina i wiele innych krajów pozaunijnych.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, co sprawia, że powoduje duże straty materialne. Choroba nie jest groźna dla ludzi.

d3u11e9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u11e9