Należności licencyjne z niższą stawką

Firma, która wypłaca odsetki, wynagrodzenie za znak towarowy lub honorarium za prawa autorskie powiązanej unijnej spółce, od 1 lipca może pobrać tylko 5-proc. podatek.

Należności licencyjne z niższą stawką
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Do końca czerwca stawka wynosi 10 proc.

Czy ta obniżka to odważny pomysł rządu na kryzys? Nie, to konsekwencja nowelizacji ustawy o CIT jeszcze z 2004 r. Może być niespodzianką dla podatników, którzy mają tylko aktualny tekst ustawy. Z niego wynika bowiem, że należności dla powiązanych zagranicznych spółek są zwolnione z podatku.

Dopiero gdy cofniemy się do przepisów nowelizacji sprzed pięciu lat, dowiadujemy się, że zwolnienie obowiązywać będzie od 1 lipca 2013 r. Natomiast 1 lipca stawka CIT spada o połowę – z 10 na 5 proc.

Przypomnijmy, że firmy, które wypłacają należności podmiotom z innych państw, muszą potrącić od nich podatek. Dotyczy to m.in. przychodów:

z odsetek,

z praw autorskich lub praw pokrewnych,

z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw,

z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego,

za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego,

za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

Od tych przychodów płatnik potrąca 20-proc. podatek, chyba że prawo do niższej stawki wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Aby ją zastosować, trzeba mieć certyfikat rezydencji dokumentujący miejsce siedziby kontrahenta.

To ogólna zasada rozliczania tych przychodów. Preferencyjną (10-proc., a od 1 lipca 5-proc. podatek) mogą zastosować firmy wypłacające należności powiązanym spółkom z innych państw unijnych. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Przede wszystkim firmy muszą być powiązane, co oznacza, że:

wypłacający należności ma przynajmniej 25 proc. udziałów w kapitale beneficjenta lub

zagraniczna spółka ma przynajmniej 25 proc. udziałów w kapitale polskiego płatnika lub

inna spółka, która jest w całości opodatkowana w UE, posiada przynajmniej 25 proc. udziałów w kapitale polskiej i zagranicznej firmy.

Takie powiązania muszą trwać co najmniej dwa lata (nieprzerwanie). Przy czym okres ten może upływać po dniu otrzymania należności.

Ponadto odbiorcą należności musi być spółka, której wszystkie dochody są opodatkowane w innym państwie unijnym.

Podatek u źródła powinien być pobrany w dniu przekazania należności. Trzeba go wpłacić do urzędu (właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych) do siódmego dnia następnego miesiąca.

Opinia
Łukasz Czekański, doradca podatkowy w kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr

Obniżka jest ważna dla podatników wypłacających odsetki i należności licencyjne powiązanym spółkom z państw UE, z którymi mamy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidujące 10-proc. stawkę. Od 1 lipca mogą potrącać niższy, 5-proc. podatek. Tak będzie np. przy niektórych należnościach licencyjnych dla firm z Francji, Hiszpanii, Irlandii. Decyduje moment wypłaty, więc korzystne zasady można przyjąć także do transakcji zawartych przed 1 lipca. Podatek od odsetek wypłacanych spółkom z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii się nie zmieni, bo umowy z tymi państwami przewidują 5-proc. stawkę.

Przemysław Wojtasik
Rzeczpospolita

prawa autorskieprawoznak towarowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)