Napięcia na rynku pracy będą maleć

Zdaniem Anety Piątkowskiej, dyrektora
Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki, napięcia
obserwowane na rynku pracy będą stopniowo maleć. Także dokonane do
tej pory podwyżki stóp procentowych będą miały wpływ na
ograniczenie presji na wzrost płac.

08.09.2008 | aktual.: 08.09.2008 13:33

_ Oczekujemy, że napięcia na rynku pracy (odczuwalne braki pracowników o odpowiednich kwalifikacjach), odpowiedzialne częściowo za wzrost wynagrodzeń, powinny maleć, także w wyniku wzrostu podaży pracy w wyniku spadku pozapłacowych kosztów pracy oraz obniżenia stawek podatków bezpośrednich (PIT)
. Także sytuacja na rynkach pracy krajów europejskich, powinna wpłynąć na zwiększenie podaży pracy w Polsce _ - poinformowała Piątkowska.

Jej zdaniem na stopniowe polepszanie się sytuacji wpływ mają też podwyżki stóp procentowych dokonane przez RPP.

_ Kolejnym czynnikiem wpływającym na przyśpieszenie inflacji jest wysoki wzrost płac, nie rekompensowany wzrostem wydajności. Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych, mające na celu ograniczenie tempa wzrostu popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego powinny przyczynić się do ograniczenia presji na wzrost płac, w sektorze produkcyjnym oraz usługowym _ - uważa dyrektor DAP MG.

Piątkowska przestrzega także, że pomimo, iż globalne czynniki, głównie z rynku surowców i żywności, wpływające na wzrost cen mogą w najbliższym czasie ustąpić, nadal możliwe są problemy po stronie podaży.

_ Głównymi przyczynami obserwowanego przyśpieszenia wzrostu cen są: globalny wzrost cen surowców oraz żywności. W tym przypadku spowolnienie, obserwowane obecnie w krajach rozwiniętych, powinno wpłynąć na ustąpienie wpływu tych czynników w najbliższej perspektywie _ - podkreśla przedstawicielka resortu gospodarki.

_ Choć biorąc pod uwagę możliwość dostosowań także po stronie podaży (ograniczona podaż surowców ze strony państw-eksporterów, restrykcje eksportowe w krajach produkujących żywność), możliwy jest inny rozwój sytuacji _ - dodaje.

Jej zdaniem wszystko to wpłynie na ocenę perspektyw dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Jednocześnie dotychczasowe podwyżki stóp powinny już, przeciwdziałać utrwaleniu się podwyższonych oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych.

Bartek Godusławski (PAP)

Źródło artykułu:PAP
inflacjarppnbp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)