Napięcia na rynku pracy będą maleć
Zdaniem Anety Piątkowskiej, dyrektora
Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki, napięcia
obserwowane na rynku pracy będą stopniowo maleć. Także dokonane do
tej pory podwyżki stóp procentowych będą miały wpływ na
ograniczenie presji na wzrost płac.
08.09.2008 | aktual.: 08.09.2008 13:33
_ Oczekujemy, że napięcia na rynku pracy (odczuwalne braki pracowników o odpowiednich kwalifikacjach), odpowiedzialne częściowo za wzrost wynagrodzeń, powinny maleć, także w wyniku wzrostu podaży pracy w wyniku spadku pozapłacowych kosztów pracy oraz obniżenia stawek podatków bezpośrednich (PIT)
. Także sytuacja na rynkach pracy krajów europejskich, powinna wpłynąć na zwiększenie podaży pracy w Polsce _ - poinformowała Piątkowska.
Jej zdaniem na stopniowe polepszanie się sytuacji wpływ mają też podwyżki stóp procentowych dokonane przez RPP.
_ Kolejnym czynnikiem wpływającym na przyśpieszenie inflacji jest wysoki wzrost płac, nie rekompensowany wzrostem wydajności. Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych, mające na celu ograniczenie tempa wzrostu popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego powinny przyczynić się do ograniczenia presji na wzrost płac, w sektorze produkcyjnym oraz usługowym _ - uważa dyrektor DAP MG.
Piątkowska przestrzega także, że pomimo, iż globalne czynniki, głównie z rynku surowców i żywności, wpływające na wzrost cen mogą w najbliższym czasie ustąpić, nadal możliwe są problemy po stronie podaży.
_ Głównymi przyczynami obserwowanego przyśpieszenia wzrostu cen są: globalny wzrost cen surowców oraz żywności. W tym przypadku spowolnienie, obserwowane obecnie w krajach rozwiniętych, powinno wpłynąć na ustąpienie wpływu tych czynników w najbliższej perspektywie _ - podkreśla przedstawicielka resortu gospodarki.
_ Choć biorąc pod uwagę możliwość dostosowań także po stronie podaży (ograniczona podaż surowców ze strony państw-eksporterów, restrykcje eksportowe w krajach produkujących żywność), możliwy jest inny rozwój sytuacji _ - dodaje.
Jej zdaniem wszystko to wpłynie na ocenę perspektyw dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Jednocześnie dotychczasowe podwyżki stóp powinny już, przeciwdziałać utrwaleniu się podwyższonych oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych.
Bartek Godusławski (PAP)