Napięcia w sektorze bankowym

Pogarszająca się w sytuacja w sektorze bankowym budzi napięcia. Wskazuje się na Dexię mówiąc o pierwszej potencjalnej ofierze kryzysu fiskalnego w strefie euro. Wczoraj akcje tej spółki taniały nawet o 38%.

05.10.2011 11:16

Pożyczkodawca ten jest silnie zaangażowany w greckie papiery skarbowe i będzie najprawdopodobniej zmuszony przyjąć kolejne wsparcie finansowe. Deklaracje pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba, złożyły rządy Francji i Belgii. Jako jedną z możliwości wymieniano utworzenia tzw. złego banku, który przejąłby od pożyczkodawcy aktywa niskiej jakości. Co więcej przyszły szef ECB, Mario Draghi, oficjalnie powiedział, że banki mają problemy z finansowaniem. Coraz częściej mówi się o potrzebie dokapitalizowanie europejskich banków. W swym wczorajszym wystąpieniu Trichet przyznał również, że jednym z niestandardowych działań wsparcia prowadzonych przez bank centralny ma być zapewnienie nieograniczonego finansowania dl sektora bankowego.

Nastrojów nie poprawiły również doniesienia o późniejszym niż planowano ewentualnym zatwierdzeniu kolejnej transzy pomocy dla Grecji. Bernanke w swoim wystąpieniu przed Kongresem powtórzył, że Fed jest przygotowany do podjęcia dalszych działań wspierających amerykańską gospodarkę, której ciąży kiepska kondycja rynku pracy, a także kryzys zadłużeniowy w Europie. Co więcej, dzisiaj w nocy agencja Moody’s obniżyła rating długu Włoch o trzy poziomy do „A2” i podtrzymała perspektywę negatywną ratingu. Pomimo obserwowanego odreagowania, nie ma powodów do radości. Obecna sytuacja wymaga niestandardowych działań.

Dzisiejszy dzień obfituje w dane makroekonomiczne. Opublikowane dzisiaj rano wskaźniki aktywności w sektorze usług strefy euro i Niemiec były niższe niż zakładał konsensus rynkowy. W centrum uwagi pozostaje sprzedaż detaliczna ze strefy euro- analitycy spodziewają się słabszego odczytu, co powinno ciążyć euro. Większa zmienność może towarzyszyć publikacji raportu ADP o zmianie zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Ponadto o 16:00 zostanie opublikowany indeks ISM z sektora usług USA, gdzie oczekiwany jest spadek tego wskaźnika aktywności.

EURPLN

Ewentualność interwencji NBP na rynku złotego może przeciwdziałać jego osłabieniu. Dzisiaj poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Stopy zgodnie z oczekiwaniami powinny zostać utrzymane na poziomie 4,5%, ważniejsza będzie retoryka Rady. Wczoraj notowania EURPLN zachowywały się dość stabilnie. Podobnie może być również dzisiaj- powinien utrzymać się zakres 4,38-4,42.

EURUSD

Eurodolar odreagował ostatnie silne spadki. Para wybroniła wsparcie w postaci projekcji 161,8% całości korekcyjnego ruchu wzrostowego z końca września tego roku w rejonie 1,3165. Odreagowanie było na tyle silne, że kurs EURUSD powrócił do zakresu klina spadkowego na wykresie 4h, z którego w poniedziałek wybił się dołem. Sentyment do euro pozostaje kiepski, co powinno sprzyjać utrzymaniu eurodolara poniżej poziomu 1,3400. Pozostajemy w trendzie spadkowym, a korekty mogą być dobrą okazją do wznowienia krótki pozycji w euro.

GBPUSD

GBPUSD wybronił wsparcie w postaci wrześniowych minimów w rejonie 1,5325, co było symptomem do odreagowanie. Dzisiaj z kolei wsparciem dla funta okazał się wyższy od oczekiwań odczyt indeksu PMI z sektora usług. 100-okresowa średnia na wykresie 4h wyznacza istotny opór w rejonie 1,5600, jednak wcześniej zasięg obecnej korekty będzie ograniczało 50% zniesienie Fibo całości fali spadkowej z okolic 1,5714.

USDJPY

NA USDJPY obowiązuje trend boczny. Para pozostaje w zakresie 76,00-78,00.

Anna Wrzesińska

eurozłotydolar
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)