Trwa ładowanie...
zdrowie dziecka

Napoje energetyczne ryzykiem dla dzieci. WHO bije na alarm

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm. Do 2025 r. ponad 70 mln dzieci będzie miało nadwagę. Winne są cukier i kofeina.

Share
Napoje energetyczne ryzykiem dla dzieci. WHO bije na alarm
Źródło: 123RF
d2miff0

Ze względu na wysoką zawartość cukru i kofeiny dzieci nie powinny pić napojów energetycznych - twierdzi prof. Russel Viner, prezes Królewskiego Kolegium Pediatrii i Zdrowia Dziecka (z Royal z College of Pediatrics and Child Health) w Wlk. Brytanii.

W krajach zamożnych dzieci spożywają na co dzień tak czy inaczej zbyt wiele cukru i kalorii. Dlatego jest mało prawdopodobne, że potrzebują jeszcze dodatkowej energii - uważa brytyjski naukowiec. Wysoka zawartość cukru w napojach energetycznych oraz napojach gazowanych powoduje wzrost na świecie przypadków otłuszczenia wątroby u dzieci.

d2miff0

Kofeina stosowana na całym świecie jako środek pobudzający może prowadzić do stanów lękowych oraz problemów ze snem. U dzieci może wywołać poza tym zaburzenia zachowania oraz wpływać na rozwój umysłu.

Profesor Viner jest zdania, że dzieci mogą otrzymać pod dostatkiem energii w postaci „zdrowego pożywienia, spokojnego snu, sportu oraz, co najważniejsze, dzięki relacjom z innymi osobami”.

Naukowiec zabiega o to, by wprowadzić w Wlk. Brytanii zakaz sprzedaży dzieciom napojów energetycznych. Taki zakaz obowiązuje już w innych krajach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2miff0

Podziel się opinią

Share
d2miff0
d2miff0