Trwa ładowanie...
nato
10-05-2019 19:15

NATO bez USA: Europa nieprzygotowana do wojny z Rosją

Bez USA europejskie kraje NATO nie są odpowiednio przygotowane na wypadek wojny obronnej przeciwko Rosji – głosi analiza IISS.

NATO bez USA: Europa nieprzygotowana do wojny z RosjąŹródło: Domena publiczna, fot: Jerry Morrison
d4mwawx
d4mwawx

Aby móc obronić bez pomocy USA kraje Europy Środkowo-Wschodniej przed rosyjskim atakiem, potrzebne są inwestycje nawet 357 mld dolarów (309 mld euro) – obliczył Instytut Studiów Strategicznych (IISS) w Londynie. Nawet jeśli środki te byłyby do dyspozycji, europejskie kraje członkowskie NATO potrzebowałyby do 20 lat, aby rozbudować swoją zdolność bojową.

Na wypadek wojny regionalnej

Eksperci IISS oparli swoją analizę o dwa fikcyjne założenia. Przyjęli, że USA opuszczą NATO, a napięcia między Rosją a Polską i Litwą eskalują do wojny, w wyniku której Rosja zajmie Litwę i część Polski. „Inwestycje te wystarczyłyby do stworzenia europejskiego oddziału NATO tak dalece, że w wojnie ograniczonej do jakiegoś regionu zdołałby on prawdopodobnie utrzymać przewagę nad podobnie silnym przeciwnikiem” – głosi analiza londyńskiego instytutu.

Donald Trump krytykuje

Prezydent USA Donald Trump wielokrotnie ostro krytykował Pakt Północnoatlantycki. W ubiegłym roku wielokrotnie opowiadał się za opuszczeniem NATO przez USA – informował ostatnio „New York Times”, powołując się na współpracowników Trumpa.

d4mwawx

Na szczycie NATO w lipcu 2018 prezydent USA zarzucił kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że poprzez transakcje gazowe z Moskwą, Niemcy są kontrolowane przez Rosję. Donald Trump żąda od Niemiec i innych członków Paktu Północnoatlantyckiego wyższego wkładu do budżetu NATO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4mwawx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mwawx