Trwa ładowanie...
d31zm2c

Nauki o życiu, chemia i energia wśród inteligentnych specjalizacji Małopolski

Siedem branż, w tym nauki o życiu, chemia i zrównoważona energia zostało wybranych przez samorząd woj. małopolskiego jako tzw. inteligentne specjalizacje regionu. Na ich wsparcie zostanie przeznaczona blisko połowa środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Share
d31zm2c

Branże kluczowe dla regionu zostały zapisane w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego przyjętej przez samorząd województwa. Wśród tzw. inteligentnych specjalizacji regionu znalazły się: nauki o życiu - life sciences (dziedzina obejmuje obszary interdyscyplinarne leżące na pograniczu nauk medycznych, biologicznych i biochemicznych), energia zrównoważona, technologie informacyjne i komunikacyjne, chemia, produkcja metali i wyrobów metalowych, elektrotechnika i przemysł maszynowy oraz przemysły kreatywne i czasu wolnego.

"Z jednej strony to rozwinięcie tych branż, które z puntu widzenia Małopolski są najistotniejsze, dzisiaj generują najwięcej PKB w regionie, dają najwięcej miejsc pracy. Mamy tutaj bardzo poważnych partnerów, liczących się na rynku globalnym, których możliwości postępu technologicznego i inwestowania w obszar badawczo-rozwojowy są bardzo duże" - powiedział PAP marszałek województwa Marek Sowa.

"Z drugiej strony wprowadzamy branże, które już zaistniały w naszym regionie, ale w perspektywie wielu lat do przodu dają nam ogromny potencjał wzrostu. Ten potencjał wzrostu jest związany z bazą akademicką i naukową, którą dysponujemy oraz ze zmianą sposobu życia w perspektywie roku 2020 i dalej" - dodał.

d31zm2c

Jedną z najważniejszych branż z pierwszej grupy - zaznaczył Sowa - jest chemia. W Małopolsce swoje zakłady mają krajowi potentaci z tej branży: Grupa Azoty i Synthos, którzy w najbliższych latach będą realizować milionowe inwestycje.

Grupa Azoty kosztem 320 mln zł zbuduje nową wytwórnię tworzywa sztucznego poliamid 6 w Zakładach Azotowych w Tarnowie. Zarząd spółki zapowiada, że w ciągu najbliższych czterech lat w tarnowskiej fabryce zainwestowane będzie ponad 904 mln zł. Z kolei firma chemiczna Synthos przeznaczy 631 mln zł na realizację trzech projektów inwestycyjnych w Oświęcimiu w latach 2015-2017: instalacji do produkcji kauczuków rozpuszczalnikowych styrenowo-butadienowych, wykorzystywanych głównie w branży oponiarskiej, fabryki środków ochrony roślin oraz instalacji do produkcji innowacyjnych polistyrenów ekspandowanych, przeznaczonych do produkcji pianek izolacyjnych o wyższym współczynniku przewodnictwa cieplnego.

Według marszałka Małopolski branżą korzystającą z potencjału naukowego i akademickiego Krakowa są nauki o życiu i energia zrównoważona. Bazą do ich rozwoju będą przedsięwzięcia zrealizowane w ostatnich latach z pieniędzy unijnych: Life Science Park, czyli trzy nowoczesne budynki przeznaczone dla firm, w tym start-upów prowadzących badania w dziedzinach: biotechnologii, farmacji, chemii i medycyny (koszt 184 mln zł) oraz Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego (MLBE) na terenie Politechniki Krakowskiej (koszt ponad 20 mln zł).

"To może napędzać koniunkturę i rozwój naszego regionu. Wzrost będzie tu o wiele większy niż w tzw. tradycyjnych branżach" - ocenił Sowa.

d31zm2c

Jak zapowiedział, przynajmniej połowa środków z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. małopolskiego na lata 2014-2020 będzie dedykowana na działania związane z regionalną strategią innowacji. Małopolski RPO opiewa na 2,879 mld euro. "Połowa z tego to są środki naprawdę znaczące" - zaznaczył marszałek.

Zastrzegł, że branże, które nie znalazły się w strategii, także mogą liczyć na wsparcie z funduszy unijnych, którymi będzie dysponował region w najbliższych latach. "W Małopolsce oczywiście jest miejsce na wszystkie inne rodzaje działalności, są one zależne tylko od inwencji i przedsiębiorczości mieszkańców naszego regionu" - ocenił Sowa.

Według niego założony efekt Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego to wprowadzenie regionu do grona województw, które rozwijają się powyżej średniej dla wszystkich regionów. Obecnie Małopolska osiąga PKB na poziomie 85-86 proc. średniej krajowej.

d31zm2c

Podziel się opinią

Share
d31zm2c
d31zm2c