Trwa ładowanie...

Nawet 860 zł dodatku do pensji. Najwięcej można dostać w listopadzie

Osoby pracujące w godzinach nocnych mają prawo do otrzymywania specjalnego dodatku, którego wysokość zmienia się w zależności od miesiąca. W kwietniu pracownicy nocni mogą liczyć na ponad 5 zł dodatku za każdą godzinę pracy.

Rożne dodatki za pracę w nocy w zależności od miesiącaRożne dodatki za pracę w nocy w zależności od miesiącaŹródło: East News, fot: Bartlomiej Magierowski
d1karyt
d1karyt

Kwestie wynagrodzenia za pracę nocną są regulowane przez Kodeks pracy w artykule 151. Ten dodatek nalicza się za każdą godzinę pracy w czasie nocnym, który to czas określa pracodawca między godzinami 21:00 a 7:00, musząc obejmować osiem godzin.

Więcej informacji poniżej materiału wideo

W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Dodatek za pracę w nocy zależy od płacy minimalnej

Dodatek za pracę nocną wynosi 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z aktualnego minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł brutto, a w drugiej połowie roku zostanie zwiększone. Od 1 lipca 2024 r. najniższa płaca krajowa wzrośnie do 4300 zł brutto.

d1karyt

Jak przeliczyć dodatek za pracę nocną? Należy podzielić kwotę minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu, następnie pomnożyć wynik przez 20 proc.

Dodatek za pracę w nocy w konkretnych miesiącach

Zgodnie z informacjami od "Infor" w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. dodatek za każdą godzinę pracy nocnej wynosił 5,05 zł brutto. Tyle samo otrzymali również pracownicy nocni w kwietniu.

W maju i czerwcu stawka dodatku wynosi nieco więcej 5,30 zł/godz. brutto. Natomiast w lipcu i październiku pracownicy nocni otrzymają niższy dodatek wynoszący 4,67 zł/godz brutto.

W sierpniu i wrześniu stawka wyniesie 5,12 zł brutto za godzinę. Najwyższy dodatek przewidziany jest na listopad - 5,66 zł/godz brutto. W grudniu natomiast pracownicy nocni otrzymają 5,38 zł/godz brutto.

d1karyt

W listopadzie pracownicy, którzy spędzą w pracy 152 godziny w porze nocnej, otrzymają 860,32 zł brutto dodatku do wynagrodzenia. Warto dodać, że podane kwoty to wartości minimalne. Oznacza to, że pracodawca ma możliwość podniesienia stawki za pracę w nocy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1karyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1karyt