Porzucenie pracy. Konsekwencje są poważne
Umowa o pracę wiąże ze sobą pod względem prawnym zatrudnionego i przedsiębiorcę. Kodeks pracy reguluje ich wzajemne kontakty, prawa i obowiązki. Zdarza się jednak, że z różnych powodów pracownik opuszcza stanowisko pracy lub porzuca zatrudnienie. Co grozi za takie zachowanie?
W momencie kiedy pracownik przestaje przychodzić do firmy, może okazać się, że porzucił zatrudnienie. Należy to rozumieć jako stałe i nieuzasadnione zaprzestanie przez niego wykonywania obowiązków służbowych i niestawianie się w zakładzie - pisze biznes.interia.pl.
Niemniej nawet wtedy, gdy pracownik ni stąd, ni zowąd przestaje przychodzić do pracy i wiele przemawia za tym, że ją porzucił, przedsiębiorca, chcąc się z nim rozstać pod względem formalnym, musi wypowiedzieć umowę i skończyć współpracę zgodnie z zasadami prawnymi zakończenia stosunku.
Pracodawca może rozpocząć procedurę dopiero w sytuacji, gdy w ciągu 2 dni od porzucenia pracy, pracownik nie wyjaśni pracodawcy powodu porzucenia obowiązków zawodowych - wyjaśnia biznes.interia.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oto branże, które będą odporne na spadek płac w najbliższych miesiącach
Kara za porzucenie pracy
Porzuceniem pracy określa się nagłe, nieprzewidziane i stałe zaprzestanie wykonywania przez zatrudnionego obowiązków, bez usprawiedliwienia - przypomina portal.
Podstawową karą związaną z tym, że pracownik opuścił miejsce zatrudnienia i porzucił je, jest rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, i to z winy samego pracownika.
Ostatecznie konsekwencje takiego działania zależne są od decyzji podjętej przez przedsiębiorcę, ale zwolnienie dyscyplinarne jest wpisywane do akt zatrudnionego, co wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami w przyszłości - czytamy na portalu biznes.interia.pl.
Opuszczenie miejsca zatrudnienia może być zakwalifikowane na gruncie istniejących przepisów Kodeksu pracy jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków, co stanowi przesłankę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Jak wyjaśnia biznes.interia.pl, samowolne opuszczenie stanowiska pracy bez ważnego powodu będzie wiązało się z nałożeniem kary za naruszenie obowiązków służbowych. Pracownik powinien liczyć się z karą w postaci upomnienia lub nagany, kary porządkowej, a ostatecznie ze zwolnieniem dyscyplinarnym.
Jednak pracownik ma czasem prawo opuścić miejsce zatrudnienia bez zgody szefa. To możliwe na mocy art. 210 Kodeksu pracy, kiedy to zagrożone jest zdrowie lub życie tej osoby. Po oddaleniu się na bezpieczną odległość pracownik powinien poinformować o tym fakcie przedsiębiorcę. Podwładny bez ponoszenia konsekwencji może opuścić swoje stanowisko, jeśli warunki zapewnione przez przedsiębiorcę nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy.
Porzucenie pracy a wynagrodzenie
Oprócz wielu karnych konsekwencji porzucenia miejsca pracy przez zatrudnionego i zaprzestania jej wykonywania traci on część wynagrodzenia - za wszystkie te dni, w których nie pojawił się w pracy i nie wykonywał założonych obowiązków służbowych.
Co więcej, jak pisze portal, należy liczyć się z tym, że przedsiębiorca może żądać od nierzetelnego podwładnego wypłacenia odszkodowania za straty poniesione w związku z porzuceniem pracy.
Pracownikowi należy się jednak ekwiwalent za niewykorzystany, a przysługujący urlop wypoczynkowy i wynagrodzenie za wszystkie dni, które przepracował w zakładzie.
Porzucenie pracy w świadectwie pracy
W przypadku porzucenia miejsca pracy przez zatrudnionego przedsiębiorca jak najbardziej jest uprawniony do wpisania odpowiedniej adnotacji o całej sytuacji, w jakiej rozstał się z nim, do świadectwa pracy. Widnieje tam informacja o zwolnieniu z winy pracownika, tj. o zwolnieniu dyscyplinarnym.
Taki wpis kładzie się cieniem na opinii o pracowniku, ponieważ kolejny pracodawca może mieć uzasadnione obawy co do tego, że jest on osobą niesolidną i nieodpowiedzialną. Pomimo porzucania firmy przez zatrudnionego przedsiębiorca jest zobowiązany wystawić mu świadectwo pracy. Aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z nagłym porzuceniem zatrudnienia warto z pracodawcą i dojść do porozumienia.
Lepszym rozwiązaniem jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, które umożliwi wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę bez żadnych nieprzewidzianych konsekwencji dla pracownika oraz pracodawcy - podpowiada biznes.onteria.pl