Trwa ładowanie...

"Nawet pół roku". Tyle poczekasz na malowanie domu. A ile zapłacisz?

Wynajęcie ekipy budowlanej do malowania ścian może wydawać się błahostką. W praktyce proces ten może okazać się drogą przez mękę. Na niektórych fachowców trzeba poczekać nawet pół roku. Sprawdziliśmy, na co powinniśmy zwrócić uwagę zatrudniając ekipę remontową i ile wynoszą aktualne stawki.

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku?Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku?Źródło: Adobe Stock, fot: Stanisław Błachowicz
df8z3t9
df8z3t9

Na koszt malowania ścian wpływa wiele czynników takich jak: rodzaj i wielkość pomieszczenia, stan techniczny ścian, zakres wykonywanych prac, a także miejsce zamieszkania klienta, czy doświadczenie ekipy budowlanej.

Postanowiliśmy zapytać pewnego właściciela firmy budowlano-wykończeniowej ze Śląska, na co powinniśmy zwrócić uwagę planując remont mieszkania, bowiem się na fachowców z prawdziwego zdarzenia przyjdzie nam trochę poczekać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie

Tyle poczekasz na fachowca

- Na niektóre brygady, zwłaszcza te najbardziej oblegane przez klientów trzeba czekać nawet pół roku. Ludziom wydaje się, że do nas zadzwonią, a następnego dnia przystąpimy do realizacji usług. W rzeczywistości nasze kalendarze zaplanowane są na pół roku do przodu - mówi właściciel jednej z firm budowlano-wykończeniowych na Śląsku.

Ekspert dodał, że aby uniknąć nieporozumień związanych terminem realizacji zlecenia, czy ostateczną ceną usługi, przed przystąpieniem do pracy powinniśmy wraz z fachowcem wyznaczyć konkretny zakres prac. Na jego podstawie ekipa budowlana sporządzi kosztorys, a także przygotuje umowę, w której powinny znajdować się:

  • przedmiot umowy;
  • ustalenia pomiędzy wykonawcą, a inwestorem;
  • obowiązki zamawiającego (np. informacja, o tym po czyjej stronie jest koszt materiałów);
  • obowiązki pracownika;
  • informacje o wynagrodzeniu ;
  • termin realizacji prac;
  • siła wyższa (mowa o warunkach pogodowych, które mogą wpłynąć na termin zakończenia prac);
  • gwarancja.


df8z3t9

Pamiętajmy również, że podczas tworzenia kosztorysu inwestorskiego warto uwzględnić rezerwę finansową. - Remont zawsze generuje dodatkowe, nieprzewidziane na początku wydatki - zaznaczył właściciel firmy budowlanej ze Śląska.

Oto stawki za malowanie ścian w 2024 roku

Ceny usług remontowych różnią się w całej Polsce. Nawet w ramach jednego miasta stawki wykonawców potrafią różnić się nawet o kilkadziesiąt procent. Oto aktualny cennik, opracowany przez KB.pl, czyli Kalkulatory Budowlane, serwis z aktualnymi cenami na rynku.

W przypadku zrywania starych tapet zapłacimy od 9 do 13 złotych brutto za mkw. Za gruntowanie ścian przed malowaniem będziemy musieli przeznaczyć od 5 do 8 złotych brutto za mkw.

df8z3t9

Z kolei za naprawę ubytków od 14 do 19 złotych brutto za mkw. Skuwanie płytek to koszt od 50 do 71 złotych brutto za mkw. Po zakończeniu prac związanych z przygotowaniem, ścian do dalszych prac można przejść do ich wykończenia.

Cena położenia gładzi gipsowej to koszt od 41 do 51 złotych brutto za mkw. Natomiast za malowanie ścian i sufitów (trzy warstwy), zapłacimy od 17 do 24 złotych brutto za mkw.

Jak samodzielnie obliczyć, ile farby potrzeba na m2?

Serwis magnatfarby.pl pokazał, w jaki sposób samodzielnie policzyć, jaką powierzcnię musimy pomalować. Jeśli wysokość i długość dwóch ścian naszego pokoju to 3 m, a dwie ściany mają długość 5 m i wysokość 3 m to:

df8z3t9

3 x 3 + 3 x 3 = 18 mkw – to powierzchnia dwóch krótszych ścian

5 x 3 + 5 x 3 = 30 mkw – to powierzchnia dwóch dłuższych ścian.

18 + 30 = 48 mkw – to całkowita powierzchnia wszystkich ścian w Twoim pokoju.

Jednak jeśli w pokoju są okna czy drzwi, powinniśmy odjąć ich powierzchnię od całkowitej powierzchni ścian. Okno ma wymiary 1,4 m x 0,94 m. Drzwi mają wymiary 2,1 x 0,9 m, więc:

df8z3t9

2 x (1,4 m x 0,94 m) = 2,632 mkw, czyli ok. 2,6 m – to powierzchnia Twoich okien

2,1 x 0,9 m = 1,89 mkw, czyli ok. 1,9 mkw – to powierzchnia Twoich drzwi

2,6 + 1,9 = 4,5 mkw – to powierzchnia okien i drzwi, którą musisz teraz odjąć od powierzchni całkowitej ścian w pokoju.

48 mkw – 4,5 mkw = 43,5 mkw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
df8z3t9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df8z3t9