"Nawet pół roku". Tyle poczekasz na malowanie domu. A ile zapłacisz?
Wynajęcie ekipy budowlanej do malowania ścian może wydawać się błahostką. W praktyce proces ten może okazać się drogą przez mękę. Na niektórych fachowców trzeba poczekać nawet pół roku. Sprawdziliśmy, na co powinniśmy zwrócić uwagę zatrudniając ekipę remontową i ile wynoszą aktualne stawki.
Na koszt malowania ścian wpływa wiele czynników takich jak: rodzaj i wielkość pomieszczenia, stan techniczny ścian, zakres wykonywanych prac, a także miejsce zamieszkania klienta, czy doświadczenie ekipy budowlanej.
Postanowiliśmy zapytać pewnego właściciela firmy budowlano-wykończeniowej ze Śląska, na co powinniśmy zwrócić uwagę planując remont mieszkania, bowiem się na fachowców z prawdziwego zdarzenia przyjdzie nam trochę poczekać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie
Tyle poczekasz na fachowca
- Na niektóre brygady, zwłaszcza te najbardziej oblegane przez klientów trzeba czekać nawet pół roku. Ludziom wydaje się, że do nas zadzwonią, a następnego dnia przystąpimy do realizacji usług. W rzeczywistości nasze kalendarze zaplanowane są na pół roku do przodu - mówi właściciel jednej z firm budowlano-wykończeniowych na Śląsku.
Ekspert dodał, że aby uniknąć nieporozumień związanych terminem realizacji zlecenia, czy ostateczną ceną usługi, przed przystąpieniem do pracy powinniśmy wraz z fachowcem wyznaczyć konkretny zakres prac. Na jego podstawie ekipa budowlana sporządzi kosztorys, a także przygotuje umowę, w której powinny znajdować się:
- przedmiot umowy;
- ustalenia pomiędzy wykonawcą, a inwestorem;
- obowiązki zamawiającego (np. informacja, o tym po czyjej stronie jest koszt materiałów);
- obowiązki pracownika;
- informacje o wynagrodzeniu ;
- termin realizacji prac;
- siła wyższa (mowa o warunkach pogodowych, które mogą wpłynąć na termin zakończenia prac);
- gwarancja.
Pamiętajmy również, że podczas tworzenia kosztorysu inwestorskiego warto uwzględnić rezerwę finansową. - Remont zawsze generuje dodatkowe, nieprzewidziane na początku wydatki - zaznaczył właściciel firmy budowlanej ze Śląska.
Oto stawki za malowanie ścian w 2024 roku
Ceny usług remontowych różnią się w całej Polsce. Nawet w ramach jednego miasta stawki wykonawców potrafią różnić się nawet o kilkadziesiąt procent. Oto aktualny cennik, opracowany przez KB.pl, czyli Kalkulatory Budowlane, serwis z aktualnymi cenami na rynku.
W przypadku zrywania starych tapet zapłacimy od 9 do 13 złotych brutto za mkw. Za gruntowanie ścian przed malowaniem będziemy musieli przeznaczyć od 5 do 8 złotych brutto za mkw.
Z kolei za naprawę ubytków od 14 do 19 złotych brutto za mkw. Skuwanie płytek to koszt od 50 do 71 złotych brutto za mkw. Po zakończeniu prac związanych z przygotowaniem, ścian do dalszych prac można przejść do ich wykończenia.
Cena położenia gładzi gipsowej to koszt od 41 do 51 złotych brutto za mkw. Natomiast za malowanie ścian i sufitów (trzy warstwy), zapłacimy od 17 do 24 złotych brutto za mkw.
Jak samodzielnie obliczyć, ile farby potrzeba na m2?
Serwis magnatfarby.pl pokazał, w jaki sposób samodzielnie policzyć, jaką powierzcnię musimy pomalować. Jeśli wysokość i długość dwóch ścian naszego pokoju to 3 m, a dwie ściany mają długość 5 m i wysokość 3 m to:
3 x 3 + 3 x 3 = 18 mkw – to powierzchnia dwóch krótszych ścian
5 x 3 + 5 x 3 = 30 mkw – to powierzchnia dwóch dłuższych ścian.
18 + 30 = 48 mkw – to całkowita powierzchnia wszystkich ścian w Twoim pokoju.
Jednak jeśli w pokoju są okna czy drzwi, powinniśmy odjąć ich powierzchnię od całkowitej powierzchni ścian. Okno ma wymiary 1,4 m x 0,94 m. Drzwi mają wymiary 2,1 x 0,9 m, więc:
2 x (1,4 m x 0,94 m) = 2,632 mkw, czyli ok. 2,6 m – to powierzchnia Twoich okien
2,1 x 0,9 m = 1,89 mkw, czyli ok. 1,9 mkw – to powierzchnia Twoich drzwi
2,6 + 1,9 = 4,5 mkw – to powierzchnia okien i drzwi, którą musisz teraz odjąć od powierzchni całkowitej ścian w pokoju.
48 mkw – 4,5 mkw = 43,5 mkw