NBP: Ceny transakcyjne nieruchomości ustabilizowały się w II kw. b.r.
Warszawa, 03.10.2016 (ISBnews) - Ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynkach pierwotnych analizowanych miast ustabilizowały się. Jedynie w Warszawie na rynku wtórnym zanotowano spadek cen związany ze sprzedażą większej liczby mieszkań z niższą ceną m2 - o słabszej jakości lub lokalizacji, wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP ) "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce - II kwartał 2016".
03.10.2016 11:15
"We wszystkich analizowanych grupach miast (Warszawa, 6M, 10M) ceny na rynku pierwotnym były wyższe niż na rynku wtórnym. Ceny hedoniczne na rynkach wtórnych w 16 miastach wojewódzkich były także stabilne, co potwierdza, że rynek mieszkań jest zrównoważony. Średnie stawki najmu m2 mieszkań (ofertowe i transakcyjne) w 7M ważone udziałem zasobu kolejny kwartał nieco wzrosły" - czytamy w raporcie.
Na rynku nieruchomości komercyjnych w wartość transakcji inwestycyjnych wyniosła około 2 mld euro w I pół. br. 2016 r. Na warszawskim rynku wynajmu powierzchni biurowych stopa pustostanów wzrosła do 15,4%, pomimo tego deweloperzy wciąż budują kolejne budynki, podał także bank centralny.
Według NBP, stan zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów mieszkaniowych zwiększył się w ujęciu kwartalnym i rocznym. W II kwartale 2016 r. udzielono nowych kredytów o wartości 11,6 mld zł, co oznacza wzrost o 19,7% wobec ub. kwartału oraz wzrost o 9,6% względem II kw. 2015 r. Wysokie wypłaty kredytów w II kw. br. to efekt wzmożonego popytu mieszkaniowego w ramach MDM, powodowany wyczerpaniem się puli środków przeznaczonych na dopłaty w ramach programu (środki z 2017 r.).
"Banki w omawianym okresie podwyższyły marże, jak też zaostrzyły wymagania dotyczące zabezpieczeń i wkładu własnego, natomiast w III kwartale 2016 r. przewodniczący komitetów kredytowych przewidują istotne zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych" - czytamy także.
Rosła liczba kontraktów na budowę nowych mieszkań oraz liczba mieszkań, których produkcja jest w toku. "Wysokie szacowane marże zysku deweloperskiego, jak i stopy zwrotu z projektów mieszkaniowych oraz wysoki popyt przyczyniały się do zwiększenia liczby wydanych pozwoleń na budowę mieszkań (200,5 tys. w skali roku), mieszkań których budowę rozpoczęto (174,4 tys. w skali roku) oraz mieszkań oddanych do użytkowania (157,6 tys. w skali roku). Odnotowano wzrost względem II kwartału 2015 r. odpowiednio o 8,0 tys. (+16,6% r/r), o 3,5 tys. (+7,2% r/r) oraz o 4,4 tys. (+13,8% r/r)" - podano w dokumencie.
Zapas niesprzedanych mieszkań na 6 największych rynkach w Polsce zwiększył się w omawianym okresie (o ok. 2,7 tys. mieszkań) i wyniósł 51 tys.
Jak podaje NBP, programie MdM do 5 lipca br. złożono wnioski o równowartości 50% zaplanowanej przyszłorocznej kwoty na wypłaty, co spowodowało, że BGK zgodnie z zasadami programu MdM w dniu 6 lipca br. wstrzymał przyjmowanie wniosków nabywców mieszkań z terminem wypłaty środków planowanym na 2017 r. "Wysokie wypłaty środków należy wiązać zarówno z zeszłoroczną nowelizacją ustawy rozszerzającej program o mieszkania z rynku wtórnego 9 , jak i zapowiedzią nieprzedłużenia działania programu po 2018 r. 10 Limity maksymalnych cen mkw. mieszkań dopuszczonych do programu MDM w II kwartale br. w omawianych miastach zmniejszyły się na 8 rynkach, wzrosły w 6 a w 2 pozostały bez zmian. W III kwartale 2016 r. wśród miast stolic województw odnotowano niewielkie podwyższenie limitów cen jedynie w Gdańsku. Ze względu na wyczerpanie się dostępnych w br. środków na dopłaty nie powinno to jednak mieć wpływu na rynek mieszkaniowy" - czytamy również w raporcie.
Od lutego br. działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców , oferujący zwrotną pomoc na preferencyjnych warunkach kredytobiorcom, którzy mają problem ze spłatą kredytu. BGK w ramach tego programu dotychczas zawarto ok. 380 umów, na kwotę ok. 8,5 mln zł, wskazał także bank centralny.
(ISBnews)