NBP: Firmy planują utrzymanie tempa zatrudnienia i podwyżek płac w IV kw.

Warszawa, 16.10.2014 (ISBnews) - Prognozy zatrudnienia pozostają stabilne od początku 2014 r. Zgodnie z tymi oczekiwaniami w IV kw. br. zatrudnienie powinno nadal rosnąć. Także planowane podwyżki wynagrodzeń będą miały w IV kw. br. zbliżony zasięg oraz przeciętną wysokość jak w III kw. br., wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej we wrześniu br. wśród 1460 firm.

"Prognozy zatrudnienia pozostały stabilne od początku 2014 r., a w IV kw. bardzo nieznacznie obniżyły się w stosunku do poprzedniego kwartału (dane po uwzględnieniu korekty sezonowej). Czwarty kwartał z rzędu więcej firm planuje wzrost zatrudnienia niż jego spadek (11,5% wzrost, 8,4% spadek), po ponad 5 latach przewagi redukcji zatrudnienia. Wskaźnik prognoz zatrudnienia nadal pozostaje wyraźnie wyższy w relacji rocznej" - czytamy w "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w III kw. 2014 r. oraz prognoz na IV kw. 2014 r."

Osłabiły się nieco prognozy wzrostu zatrudnienia, natomiast prognozy redukcji pozostały stabilne (w oparciu o dane odsezonowane), podkreśla NBP.

W raporcie wskazano też, że planowane podwyżki wynagrodzeń będą miały w IV kw. br. zbliżony zasięg oraz przeciętną wysokość jak w III kw. br.

"W IV kw. br. podwyżki płac będą miały zbliżony zasięg co w poprzednim kwartale (po uwzględnieniu korekty sezonowej). Zwiększyć wynagrodzenia planuje 10,7% przedsiębiorstw (tj. więcej o 0,1 pkt proc. kw/kw i 1,6 pkt proc. r/r). Odsetek przedsiębiorstw zamierzających dokonać podwyżek kształtuje się poniżej średniej dla lat 2005 - 2014" - czytamy dalej.

Wysokość średniej podwyżki jednak jest zbliżona do średniej w poprzednim kwartale. W przedsiębiorstwach, które planują zwiększyć płace średnia wysokość planowanych podwyżek w IV kw. 2014 r. wyniesie 4,8%.

Bank centralny zwraca też uwagę, że relacja pomiędzy wzrostem płac i wzrostem wydajności pracy w III kw. br. była podobna jak w II kw. - nadal zdecydowanie więcej przedsiębiorstw deklarowało szybciej rosnącą wydajność niż wynagrodzenia.

Presja płacowa utrzymuje się na niskim poziomie - jedynie 5% przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych, podsumował NBP.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)