Trwa ładowanie...
d1cgb55

NBP jest zdeterminowany, aby utrzymać stawkę Polonia w okolicy stopy referencyjnej

21.07. Warszawa (PAP) - NBP jest zdeterminowany, aby utrzymać stawkę Polonia w okolicy stopy referencyjnej - napisano w relacji po spotkaniu wiceprezesa NBP Witolda Kozińskiego i...

Share
d1cgb55

21.07. Warszawa (PAP) - NBP jest zdeterminowany, aby utrzymać stawkę Polonia w okolicy stopy referencyjnej - napisano w relacji po spotkaniu wiceprezesa NBP Witolda Kozińskiego i dyrektora departamentu operacji krajowych NBP Krzysztofa Senderowicza ze Stowarzyszeniem Rynków Finansowych ACI, i zamieszczonej w biuletynie Stowarzyszenia.

"Przedstawiciele NBP podkreślili, że są zdeterminowani utrzymać stawkę Polonia w okolicy stopy referencyjnej. Nie mają przy tym konkretnego przedziału wahań, w którym stawka Polonia musi się zmieścić. Celem prowadzonych przez NBP operacji otwartego rynku jest absorbowanie nadwyżki środków na rynku międzybankowym, którego jednym ze efektów ma być +zbliżenie+ stawki Polonia jak najbliżej stopy referencyjnej" - napisano w biuletynie.

W biuletynie napisano, że argumentami NBP za tak prowadzoną polityką są założenia polityki pieniężnej oraz wiarygodność NBP, jako gwaranta stabilności ceny pieniądza na rynku.

W biuletynie podano także, iż przedstawiciele ACI i NBP zastanawiali się wspólnie, czy łatwa dostępność operacji otwartego rynku w dłuższym okresie nie odbije się na liniach kredytowych, które będą w związku z tym mniej wykorzystywane i mogą być redukowane.

d1cgb55

"Jednocześnie podkreślono, że w związku z nową falą problemów, z którymi borykają się kraje Unii Europejskiej rozszerzenie wachlarza instrumentów NBP jest dobrym rozwiązaniem" - napisano.

"NBP poinformował, że nie planuje także emisji dłuższych bonów pieniężnych/obligacji z uwagi na fakt, iż nadpłynność po sprzedaży walut przez MF na rynku już nie rośnie. Podkreślono także stronę kosztową takich operacji, co jest istotne dla NBP, oraz wpływ na rentowność skarbowych papierów wartościowych" - napisano. (PAP)

map/ asa/

d1cgb55

Podziel się opinią

Share
d1cgb55
d1cgb55