NBP: Konsumenci oczekują inflacji na poziomie 0,2% w najbliższych 12 miesiącach

Warszawa, 30.06.2016 (ISBnews) - Średni wskaźnik inflacji konsumenckiej w kolejnych 12 miesiącach wyniesie 0,2%, według konsumentów ankietowanych przez GUS w I połowie czerwca br. (wobec 0,19% oczekiwanych przed miesiącem), podał Narodowy Bank Polski (NBP). Bank centralny zapowiedział jednocześnie, że od lipca br. zmienia sposób prezentacji oczekiwań inflacyjnych konsumentów, zaprzestając publikowania skwantyfikowanej miary tych oczekiwań.

30.06.2016 14:05

" Wyniki kwantyfikacji danych uzyskanych z sondażu przeprowadzonego przez GUS w I połowie czerwca wskazują, że przewidywany przez respondentów średni wskaźnik inflacji konsumenckiej w kolejnych 12 miesiącach nadal jest bliski zera (0,20 proc., 0,19 miesiąc wcześniej)" - czytamy w komunikacie banku centralnego.

W procedurze kwantyfikacyjnej oczekiwań, tłumaczącej subiektywne odczucia ankietowanych na język oficjalnych statystyk inflacji, zakłada się, że postrzegana przez respondentów zmiana cen w ostatnich 12 miesiącach jest równa wskaźnikowi inflacji CPI dostępnemu w okresie badania ankietowego. W czerwcu wartość ta była ujemna i wynosiła -1,1%.

"W takim przypadku interpretacja wyników ankiety jest utrudniona, ponieważ - zgodnie z konstrukcją pytania ankietowego - respondenci oczekujący wzrostu cen określają, czy będzie on szybszy, podobny czy słabszy niż wzrost cen obserwowany obecnie. Dlatego też w czerwcu w procedurze kwantyfikacyjnej, w miejsce ujemnej stopy inflacji dostępnej w momencie przeprowadzania ankiety, w charakterze miary postrzeganej inflacji bieżącej wykorzystano ostatnią dodatnią wartość inflacji bieżącej CPI (tj. wartość z sierpnia 2014 r., równą 0,3%). Techniczny charakter powyższego założenia sprawia, że obecnie szacunek zobiektywizowanej miary oczekiwań inflacyjnych odznacza się większą niepewnością, a wyniki kwantyfikacji należy traktować jako przybliżone" - tłumaczy NBP.

NBP zapowiedział jednocześnie, że od lipca br. zmienia sposób prezentacji oczekiwań inflacyjnych konsumentów, zaprzestając publikowania skwantyfikowanej miary tych oczekiwań.

"Powodem tego są problemy ze stosowaniem metody kwantyfikacyjnej w warunkach deflacji, na które zwracano uwagę w komunikatach NBP, jak również zamiar prezentowania danych, które nie są pod wpływem specyficznych założeń metod kwantyfikacyjnych" - czytamy w komunikacie.

W sekcji "Oczekiwania i prognozy inflacji" będą prezentowane dane dotyczące oczekiwań inflacyjnych konsumentów w postaci statystyki bilansowej. Dodatkowo publikowane będą dane ankietowe na temat oczekiwań inflacyjnych przedsiębiorstw i profesjonalnych prognostów (te ostatnie - w postaci linku do strony Ankiety Makroekonomicznej NBP, na której dane te są udostępniane regularnie), podano także.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)