Trwa ładowanie...
d17wnqp
finanse
29-09-2009 10:31

NBP ostrzega, że dług może przekroczyć próg 60 proc. PKB w '11 - raport

29.9.Warszawa (PAP) - NBP ostrzega, że istnieje ryzyko iż deficyt sektora finansów publicznych może w tym roku przekroczyć 5,7 proc. PKB a w przyszłym 7 proc. co może spowodować,...

d17wnqp
d17wnqp

29.9.Warszawa (PAP) - NBP ostrzega, że istnieje ryzyko iż deficyt sektora finansów publicznych może w tym roku przekroczyć 5,7 proc. PKB a w przyszłym 7 proc. co może spowodować, iż dług przekroczy próg 60 proc. PKB w 2011 roku.

"(...)Można oczekiwać, że, pomimo zaproponowanych działań ograniczających deficyt budżetu, deficyt sektora finansów publicznych w ujęciu ESA95 znacząco wzrośnie w bieżącym roku do poziomu zbliżonego do ostatnich szacunków MF 5,7 proc. PKB lub nawet wyższego. Zgodnie z prognozą NBP deficyt budżetu w 2009 roku będzie na poziomie 5,9 proc., prognoza KE przewiduje wynik równy 6,6 proc. PKB" - napisano w raporcie "Polska wobec światowego kryzysu gospodarczego", przygotowanego przez NBP.

"Dalsze pogorszenie się salda sektora finansów publicznych będzie wynikać głównie ze spowolnienia gospodarczego, obniżającego istotnie dynamikę wpływów podatkowych i składkowych oraz podwyższając wydatki socjalne. Z drugiej strony będzie to też związane ze zmianą skali podatku PIT, wzrostem wydatków na emerytury i renty oraz wzrastającymi wydatkami na współfinansowanie inwestycji z środków UE" - napisano w raporcie.

"Dostępne prognozy instytucji międzynarodowych (Komisji Europejskiej i OECD) oraz NBP wskazują, że przy braku działań dostosowawczych w 2010 deficyt sektora finansów publicznych w ujęciu ESA 95 będzie jeszcze wyższy i przekroczy 7 proc. PKB (...) ponadto utrzymujący się wysoki deficyt prowadzi do narastania długu publicznego i stwarza realne ryzyko przekroczenia konstytucyjnego progu 60 proc. PKB w 2011 roku. Utrzymujący się wysoki poziom deficytu sektora finansów publicznych doprowadzi do istotnego wzrostu długu publicznego, który w 2010 r. przekroczy 55 proc. zbliżając się do konstytucyjnego progu 60 proc. PKB" - napisano w raporcie. (PAP)

map/ jba/ bg/

d17wnqp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17wnqp