Trwa ładowanie...
dkk65u3
finanse
15-03-2013 10:09

NBP skutecznie zachęci banki do kwotowania stawek WIBID/WIBOR - Kępa, ACI

15.03. Warszawa (PAP) - NBP wprowadzając zmiany w systemie Dealerów Rynku Pieniężnego skutecznie zachęci banki do aktywnego uczestnictwa w kwotowaniach stawek WIBID/WIBOR. To jest...

dkk65u3
dkk65u3

15.03. Warszawa (PAP) - NBP wprowadzając zmiany w systemie Dealerów Rynku Pieniężnego skutecznie zachęci banki do aktywnego uczestnictwa w kwotowaniach stawek WIBID/WIBOR. To jest bardzo dobra decyzja i w dobrym kierunku - uważa Marta Kępa, prezes Stowarzyszenia Rynków Finansowych ACI Polska.

NBP poinformował w czwartek, że wprowadza zmiany w zakresie systemu Dealerów Rynku Pieniężnego (DRP). Bank centralny oczekuje, że dzięki zmianom zwiększy się atrakcyjność posiadania statusu DRP, zachęci banki do uczestniczenia w fixingu stawek WIBID/WIBOR oraz da impuls do rozwoju rynku międzybankowego w Polsce.

"Jest to krok w bardzo dobrą stronę. Wreszcie banki, które kwotują stawki WIBOR/WIBID i ponoszą realne koszty związane z udziałem w tym fixingu będą miały też wymierne korzyści. Jednocześnie NBP pokazał, że docenia te banki, które uczestniczą w kwotowaniach. Widać, że NBP zależy, by banki, które mają miliardowe aktywa, oparte na tej stawce, aktywnie uczestniczyły w fixingu" - powiedziała w rozmowie z PAP Kępa.

"Wiadmo, że klimat dotyczący stawek referencyjnych na świecie nie jest dobry. Banki niechętnie przystępują do fixingów. Ostatnio cztery banki w Polsce wycofały się z niego. Dzięki zapowiadanym zmianom NBP pokazał, że ta stawka jest ważna i należy w tym fixingu uczestniczyć. NBP dał bankom zachęty" - dodała.

dkk65u3

Zdaniem prezes ACI Polska liczba banków uczestniczących aktywnie w kwotowaniach powinna się zwiększyć.

"Jestem przekonana, że ta decyzja NBP zwiększy liczbę uczestników w panelu kwotującym te stawki" - powiedziała.

Od dnia 2 maja 2013 r., jedynie banki posiadające status Dealera Rynku Pieniężnego będą miały prawo do uczestnictwa w dostrajających operacjach otwartego rynku o okresie zapadalności nie przekraczającym 7 dni, które bank centralny przeprowadza nieregularnie w trakcie okresów utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Jednocześnie bank utrzymał obowiązujące obecnie zasady dostępu do operacji dostrajających przeprowadzanych w ostatnim dniu roboczym okresu utrzymywania rezerwy obowiązkowej.

NBP podaje, że jednym z warunków dla posiadania statusu Dealera Rynku Pieniężnego będzie uczestnictwo w panelu kwotującym stawki WIBID/WIBOR.(PAP)

kba/ asa/

dkk65u3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkk65u3