Trwa ładowanie...
d2l2jbz
07-07-2016 15:04

NBP: Sytuacja na rynku pracy nadal poprawiała się w I kwartale

Warszawa, 07.07.2016 (ISBnews) - Poprawa na rynku pracy była kontynuowana w I kw. tego roku, wynika z analizy rynku pracy, dokonanej przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Share
d2l2jbz

"W I kwartale 2016 r. zaobserwowano kontynuację poprawy na rynku pracy - dynamiczny wzrost liczby osób pracujących, bezrobocie poniżej historycznego minimum i umiarkowany wzrost wynagrodzeń" - czytamy w "Kwartalnym raporcie o rynku pracy w I kw. 2016 r.".

Liczba osób pracujących wg BAEL w I kw. br. wzrosła o 1,1% r/r. Stopa bezrobocia BAEL osiągnęła poziom 6,3% (wyrównany sezonowo).

"Zatrudnienie na podstawie danych ankietowych także odnotowało wysoki wzrost, lecz dynamika jest nieco niższa ze względu na znaczne obniżenie populacji Polski w danych BAEL. Pomimo wysokiego popytu na pracę wzrost wynagrodzeń nie przyśpieszył" - czytamy dalej w raporcie.

Najszybciej wzrastała liczba miejsc pracy w przemyśle. Wzrost zatrudnienia zanotowano także w rolnictwie, związany głównie z zatrudnieniem najemnym.

d2l2jbz

"Podaż pracy spadła, pomimo nieznacznego wzrostu współczynnika aktywności zawodowej - rosnąca aktywność nie równoważy negatywnych tendencji demograficznych" - czytamy także.

Dynamika wzrostu płac w I kw. br. sięgnęła 3% r/r i podobnie jak najszybciej rosnące zatrudnienie w przemyśle, również płace wzrastały najszybciej w tym sektorze gospodarki.

Jednostkowe koszty pracy (ULC) nieco przyspieszyły z uwagi na obniżenie się wzrostu wydajności pracy w I kw. br., co było efektem słabszych wyników inwestycyjnych w I kw. br. Obniżenie poziomu wydajności pracy, przełożyło się głównie na sytuację w sektorze budowlanym, wskazał bank centralny.

W raporcie podkreślono wpływ korekty liczby ludności Polski zmniejszonej o 250 tys. (dokonanej przez GUS w I kw. br. ), obniżającej roczną i kwartalną dynamikę liczby pracujących i aktywnych zawodowo.

(ISBnews)

d2l2jbz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l2jbz
d2l2jbz