Trwa ładowanie...
doxwg54

NBP: Tempo wzrostu liczby pracujących wg BAEL spowolniło w II kw.

Warszawa, 07.10.2015 (ISBnews) - Wzrost liczby pracujących (wg BAEL)  wyraźnie wyhamował  do 1,2% w II kwartale wobec 1,7% kwartał wcześniej przy rekordowo wysokiej liczbie wakatów i dalszym spadku bezrobocia. Po raz pierwszy od dwóch lat wzrost zatrudnienia dotyczył głównie kontraktów zawieranych na czas nieokreślony, wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Share
doxwg54

"Wzrost zatrudnienia wg BAEL wyraźnie wyhamował (dynamika roczna spadła do 1,2% r/r), a poziom zatrudnienia obniżył się względem poprzedniego kwartału. Skompensowane to zostało wzrostem przeciętnie przepracowanej liczby godzin. Spadek zatrudnienia dotyczył głownie sektorów przemysłowych, w usługach kontynuowany był wzrost pracujących, kolejny kwartał z rzędu wzrastało także zatrudnienie w rolnictwie" - czytamy w raporcie.

Po raz pierwszy od dwóch lat wzrost zatrudnienia dotyczył głównie kontraktów na czas nieokreślony, co wskazuje, że popyt na pracę ograniczył się do osób, z którymi firmy chcą się związać na dłużej. Niemniej jednak gorsze dane o liczbie pracujących wpłynęły na pogorszenie prawdopodobieństw znalezienia i utraty pracy, podano także.

"Stopa bezrobocia BAEL ponownie istotnie spadła osiągając poziom 7,5% (sa), wartość coraz bliższą historycznemu minimum z 2008 roku (7,0% sa). Niestety, w coraz większym stopniu spadek ten wynika z obniżania się aktywności zawodowej, w tym szczególnie z mniejszego napływu na rynek pracy nowych osób" - czytamy dalej.

doxwg54

Dynamika płac w gospodarce w II kw. 2015 r. spadła do 3,1% r/r. Analogiczny spadek dynamiki był obserwowany w sektorze przedsiębiorstw (SP). Dane z SP za III kw. wskazują jednak, że dynamika wynagrodzeń wzrosła do poziomu bliższego średniej długookresowej, można zatem oczekiwać, że także w całej gospodarce dalsze osłabienie tempa wzrostu wynagrodzeń jest mało prawdopodobne.

"Dynamika ULC wzrosła do 1,0% r/r (wobec 2,2% r/r przed kwartałem) na skutek znacznie niższego wzrostu płac w II kw. br., przy dość stabilnym wzroście wydajności pracy' - napisał też NBP.

Roczne tempo wzrostu płac w gospodarce w II kw. 2015 r. obniżyło się do 3,1%. Dane z sektora przedsiębiorstw za pierwsze dwa miesiące kolejnego kwartału wskazują jednak na ponowne przyśpieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń, co pozwala oczekiwać, że w III kw. 2015 r. wzrost wynagrodzeń widoczny będzie także w danych dla całej gospodarki.

(ISBnews)

doxwg54

Podziel się opinią

Share
doxwg54
doxwg54