NBP: Utrzymuje się wysoka rentowność mieszkaniowych projektów inwestycyjnych
Warszawa, 25.03.2015 (ISBnews) - Utrzymuje się wysoka rentowność mieszkaniowych projektów inwestycyjnych i rośnie liczba kontraktów na budowę nowych mieszkań, wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP) na temat cen mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kw. 2014 r.
25.03.2015 11:18
"Utrzymuje się wysoka rentowność mieszkaniowych projektów inwestycyjnych. Jest to związane z korzystną dla deweloperów relacją cen mieszkań do spadających od kilku lat kosztów materiałów i robót budowlanych" - czytamy w raporcie.
Dane finansowe firm deweloperskich wskazują jednak z reguły na niską rentowność ich działalności, co znajduje także odzwierciedlenie w notowaniach giełdowych największych spółek z branży. "Szacowana rentowność projektów deweloperskich w budownictwie mieszkaniowym utrzymuje się jednakże na dobrym poziomie, co potwierdza rozpoczynanie i wprowadzanie na rynek kolejnych nowych projektów inwestycyjnych. Kolejny kwartał zmalała liczba bankructw w branży deweloperskiej" - czytamy dalej w raporcie.
"Wysokie marże zysku i stopy zwrotu z projektów mieszkaniowych powodują, że rośnie liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań (w 2014 r. o 18,1 tys. więcej niż w ub. r.) oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (w 2014 r. o 20,7 tys. więcej niż w 2013 r.)" - podaje bank centralny.
W raporcie autorzy zwracają uwagę na cykliczny wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Deweloperzy w dalszym ciągu dobrze dopasowują strukturę wielkości mieszkań do popytu, w odróżnieniu od rynku wtórnego, gdzie podaż wynika ze struktury zasobu.
Na rynku nieruchomości komercyjnych obserwowano dalszy powolny spadek wartości nieruchomości, co było odzwierciedlane w obniżających się wycenach udziałów w zamkniętych funduszach inwestycyjnych lokujących środki w nieruchomości komercyjne w Polsce.
"Systematycznie notuje się rosnącą stopę pustostanów na warszawskim rynku biurowym, która wynosi prawie 15%. Deweloperzy budują wciąż nowe budynki biurowe, pomimo że popyt na nie pozostaje stabilny"- podsumowuje NBP.
(ISBnews)