NBP: w grudniu deficyt w obrotach bieżących wyniósł 1,204 mld euro

W grudniu deficyt rachunku obrotów bieżących wyniósł 1 mld 204 mln euro, wobec 1 mld 477 mln euro w listopadzie - poinformował we wtorek w komunikacie NBP. Ekonomiści spodziewali się, że deficyt ten wyniesie 928 mln euro.

W komunikacie banku centralnego dodano, że w analogicznym okresie 2011 r. saldo rachunku bieżącego było również ujemne i wyniosło 1 mld 890 mln euro. "Na zmniejszenie deficytu rachunku bieżącego istotnie wpłynęło wyższe dodatnie saldo transferów bieżących. Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego było ujemne i wyniosło 1,079 mld euro" - wskazano.

NBP poinformował, że w grudniu minionego roku, podobnie jak w listopadzie, odnotowano spowolnienie dynamiki zarówno eksportu jak i importu towarów. "W omawianym miesiącu eksport oraz import towarów został oszacowany na podobnym poziomie, jak w analogicznym miesiącu 2011 r. i wyniósł odpowiednio 10 mld 640 mln euro i 11 mld 852 mln euro. W porównaniu z danymi za grudzień 2011 r. wartość eksportu towarów była niższa o 23 mln euro, tj. o 0,2 proc., a import towarów był wyższy o 50 mln euro, tj. o 0,4 proc. Ujemne saldo obrotów towarowych wyniosło 1 mld 212 mln euro i w porównaniu do grudnia 2011 r. pogłębiło się o 73 mln euro" - napisano.

Saldo zagranicznych inwestycji w Polsce było ujemne i wyniosło 1 mld 23 mln euro. "Wysokość tego salda została ukształtowana przez odpływ netto kapitału zagranicznego z tytułu inwestycji bezpośrednich" - wskazano.

Saldo zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce było ujemne i wyniosło 1 mld 484 mln euro. "Na saldo to złożył się odpływ netto środków zmniejszający kapitały własne polskich przedsiębiorstw bezpośredniego inwestowania (1,821 mld euro), dodatnie reinwestowane zyski (249 mln euro) oraz napływ netto środków w postaci instrumentów dłużnych (88 mln euro)" - stwierdzono w komunikacie.

NBP podał też, polskie inwestycje za granicą zmniejszyły się o 1 mld 493 mln euro. "Saldo inwestycji bezpośrednich polskich podmiotów za granicą zmniejszyło się (napływ kapitału netto) i w omawianym okresie wyniosło 270 mln euro" - wskazano.

Dodano, że na wartość tej pozycji złożyły się inwestycje bezpośrednie polskich podmiotów w za granicą (odpływ kapitału) w wysokości 559 mln euro oraz napływ kapitału netto wynikający z transakcji podmiotów specjalnego przeznaczenia. "Pozostałe inwestycje za granicą polskich podmiotów zmniejszyły się o 1 mld 301 mln euro (napływ kapitału netto). Spadek ten wynikał przede wszystkim z niższych aktywów sektora bankowego o 1 mld 104 mln euro (głównie ze spadku wartości lokat w bankach za granicą)" - stwierdzono w komunikacie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)