NBP: Względnie wysoki wzrost popytu konsumpcyjnego może się utrzymywać

Warszawa, 24.02.2015 (ISBnews) - Względnie wysokie tempo wzrostu popytu konsumpcyjnego może utrzymać się w kolejnym kwartale, wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP).

"Zarówno polepszające się nastroje konsumenckie, jak i umiarkowanie optymistyczne dane z gospodarki realnej za IV kw. ub.r., mogą wskazywać na utrzymanie się względnie wysokiego tempa wzrostu popytu konsumpcyjnego w następnym kwartale" - czytamy w raporcie "Sytuacja finansowa sektora gospodarstw domowych w III kw. 2014 r."

Spożycie prywatne wzrosło w III kw. 2014 r. o 2,4% r/r. W III kw. 2014 r. tempo wzrostu realnych dochodów do dyspozycji brutto sektora gospodarstw domowych obniżyło się do 3,2% r/r, wciąż kształtując się na umiarkowanie wysokim poziomie. Dodatnio na wzrost realnych dochodów do dyspozycji brutto gospodarstw domowych wpłynął wzrost dochodów z pracy oraz utrzymujące się względnie wysokie dynamiki nadwyżki operacyjnej brutto i świadczeń na ubezpieczenia społeczne, podano także w raporcie.

"Stopa oszczędzania w III kw. 2014 r. po korekcie sezonowej wyniosła 1,3% wobec 1,8% w poprzednim kwartale i znajduje się w trendzie spadkowym. W ostatnich kwartałach stopa oszczędności dobrowolnych oscyluje wokół zera, a większość oszczędności generowanych z bieżących dochodów stanowią transakcje związane z systemem emerytalnym" - czytamy w dokumencie.

W końcu III kw. 2014 r. stan aktywów finansowych gospodarstw domowych (wg nowej metodologii zgodnej z ESA 2010) wyniósł 1 645,4 mld zł i wzrósł o 2,8% względem poprzedniego kwartału. Nowe aktywa w największym stopniu lokowane były w postaci udziałów kapitałowych, bądź jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, ale również gromadzone w formie depozytów bankowych oraz gotówki.

"W III kw. 2014 r. gospodarstwa domowe przyspieszyły również zaciąganie nowych zobowiązań finansowych, prawie wyłącznie kredytów długoterminowych, choć wzrosły również kredyty krótkoterminowe. Zobowiązania finansowe na koniec III kw. 2014 r. osiągnęły stan 624,3 mld zł, przekraczając o 2,3% ich stan sprzed kwartału i o 5,6% zadłużenie sprzed roku" - podano w raporcie.

Z raportu wynika, że zobowiązania finansowe gospodarstw domowych powstałe w IV kw. 2014 r. zwiększyły się o 2/3 w porównaniu do kwartału z roku poprzedniego. Przyczyniły się do tego różnokierunkowe zmiany podstawowych rodzajów kredytów, ale również znaczący wpływ dodatnich różnic kursowych.

"Dane monetarne wskazują, że w grupie kredytów konsumpcyjnych w IV kw. 2014 r. nastąpił nominalny spadek nowo zaciągniętych zobowiązań, wpływając na pojawienie się trendu spadkowego kredytów konsumpcyjnych. Utrwalenie się tych tendencji w przyszłości może utrudnić proces ożywiania konsumpcji prywatnej" - podano również w materiale.

W IV kw. 2014 r. zwiększył się gwałtownie przyrost zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych, w ujęciu nominalnym przekraczający niemal sześciokrotnie jego wielkość sprzed roku. Kredyty mieszkaniowe od czterech kwartałów pozostawały w trendzie rosnącym.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)