Trwa ładowanie...
d95zqda
d95zqda

NBP zamierza wydłużyć operacje repo z 3 do 6 miesięcy - Skrzypek (opis)

5.3.Warszawa (PAP) - NBP zamierza zabezpieczyć banki w tzw. długi pieniądz, poprzez wydłużenie operacji repo z 3 miesięcy do 6 miesięcy - poinformował w czwartek prezes NBP...
Share
d95zqda

5.3.Warszawa (PAP) - NBP zamierza zabezpieczyć banki w tzw. długi pieniądz, poprzez wydłużenie operacji repo z 3 miesięcy do 6 miesięcy - poinformował w czwartek prezes NBP Sławomir Skrzypek.

"Myślimy o tym, żeby zabezpieczyć banki w tzw. długi pieniądz, co da większe warunki bezpieczeństwa ich funkcjonowania. Zamierzamy wydłużyć operacje repo z 3 miesięcy do 6 miesięcy" - powiedział.

Wcześniej wiceprezes NBP Witold Koziński poinformował dziennikarzy, że NBP w niedługim czasie zaoferuje bankom komercyjnym możliwość zaciągania pożyczek pod zastaw papierów nominowanych w walutach innych niż PLN oraz obligacji kuponowych.

d95zqda

"Pracujemy nad nowymi narzędziami, które mają poprawić płynność w sektorze bankowym. Mianowicie chodzi o tzw. collateral, czyli papiery wartościowe, które banki komercyjne mogą składać w zastaw za pożyczkę pieniężną" - powiedział Koziński.

"Uczyniliśmy do tej pory spory postęp, ponieważ będziemy przyjmować wkrótce również te wszystkie papiery, które są nominowane w innych walutach niż PLN" - dodał.

"Inna sprawa dotyczy obligacji skarbu państwa kuponowych. Tę kwestię musieliśmy rozwiązać wspólnie z KDPW, dokonać drobnych zmian w infrastrukturze informatycznej, co nam się udało i jak sądzę w krótkim okresie czasu tego rodzaju papiery będą brane pod zastaw" - dodał. (PAP)

jba/ mak/ gor/

d95zqda

Podziel się opinią

Share
d95zqda
d95zqda