Negatywna reakcja giełdy na deklaracje greckiego rządu
Giełda w Atenach zareagowała negatywnie na pierwsze deklaracje zdominowanego przez radykalne lewicowe ugrupowanie SYRIZA rządu Grecji. Główny wskaźnik ateńskiej giełdy obniżył się na zamknięciu o 9,24 proc., do 711,13 pkt.
Łącznie od 8 grudnia, kiedy to ogłoszono przeprowadzenie w Grecji przedterminowych wyborów, wskaźnik ten spadł o ponad 30 proc.
Zwiększenie prowadzonej na rynkach wtórnych sprzedaży greckich obligacji państwowych spowodowało znaczny wzrost ich rentowności - w przypadku obligacji dziesięcioletnich o 0,92 punktu procentowego, do 10,15 proc. Oznacza to osiągnięcie poziomu, jakiego nie notowano od chwili, gdy Europejski Bank Centralny zapowiedział rozległy program wykupywania państwowych papierów dłużnych.
Od czasu, gdy stało się wiadome, że SYRIZA przejmuje władzę, kurs akcji National Bank of Greece (największego greckiego banku komercyjnego) spadł prawie o połowę. Podobnie było w przypadku Piraeus Bank. Akcje Alpha Bank poszły w dół o 43 proc., a akcje Eurobank Ergasias o 41 proc.
Niepokój inwestorów wzbudziły wypowiedzi premiera Aleksisa Ciprasa i innych członków rządu o potrzebie restrukturyzacji greckiego zadłużenia zagranicznego i ograniczenia skali prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.
Przedstawiciel ministerstwa finansów w Atenach potwierdził agencji dpa podaną przez greckie media informację, że skarb państwa stracił przez ubiegłe dwa miesiące 4 mld euro wpływów podatkowych z powodu ociągania się obywateli z regulowaniem swych należności wobec fiskusa. Motywowała ich nadzieja na wyborcze zwycięstwo SYRIZ-y i wprowadzenie przez nowy rząd ulg fiskalnych.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. miejsc pracy, wzrostu gospodarczego i inwestycji Jyrki Katainen, pytany o turbulencje na greckich rynkach, powiedział: - Zarówno rząd grecki, jak i strefa euro i instytucje europejskie powinny działać, by zwiększyć stabilność i nie potęgować obaw.
- Potrzebujemy od greckiego rządu potwierdzenia, że będzie respektował przyjęte zobowiązania - dodał Katainen. Jak zauważył, w strefie euro "trudno dostrzec, by rysowała się większość na rzecz skreślenia długu".