Trwa ładowanie...
d2aflfb
kurs
27-02-2009 12:24

Nerwowe wahania w pobliżu kluczowych poziomów c.d.

Giełdy reaguje negatywnie na zaproponowany przez administrację Obamy budżet oraz plany zmian podatkowych. Uderzą one w najbogatszą część społeczeństwa - przywrócony zostanie poziom podatków z czasów Clintona.

d2aflfb
d2aflfb

W planie jest podwyżka podatku od dywidend i zysków kapitałowych z 15 do 20%. Niektóre rozwiązania w planowanych budżecie uderzą szczególnie w spółki z sektora opieki zdrowotnej. Sektor ten zachowywał się bardzo słabo na wczorajszej sesji. Rynek jest w tej chwili w bardzo newralgicznym momencie i tego typu negatywne informacje mogą przechylić szalę na korzyść niedźwiedzi. Dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku były znacznie gorsze od prognoz, a liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych kolejny raz wzrosła do ponad 660 tysięcy. Dynamika sprzedaży nowych domów w styczniu spadła o ponad 48% r/r i o 10,2% w stosunku do grudnia 2008. W ostatni dzień tygodnia giełdy będą bardzo nerwowe i sprzedający powinni ponownie dominować.

Dolar ponownie umacnia się do większości walut. Utrzymuje się wysoka korelacja między zachowaniem się giełdy i dolara. Obligacje zdołały utrzymać się powyżej kluczowych wsparć technicznych. W reakcji na ogłoszoną przez Bank Światowy pomoc dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej w postaci 31 miliardów euro, waluty z regionu umacniają się. Korzysta na tym również polski złoty. Większe wsparcie dla regionu powinno ustabilizować notowania walut i poprawić nastroje.

Zmiany sentymentu na rynkach są w dalszym ciągu gwałtowne. Czekamy na roztrzygnięcie.

EURPLN

Złoty w dalszym ciągu zachowuje się dość stabilnie, a próby wyjścia ponad 4,70 kończą się niepowodzeniem. Pozytywną informacją dla walut z naszego regionu jest ogłoszone wsparcie ze strony Banku Światowego w postaci 31 miliardów euro. Węgierski premier Ferenc Gyurcsany będzie przekonywał na szczycie UE w Brukseli, że konieczne jest dużo większe wsparcie w postaci 180 mld euro. Pomoc dla regionu jest całkiem prawdopodobna ze względu na interes zachodnich banków. Negatywne reperkusje związane z dalszym pogorszeniem się sytuacji w Europie Środkowej i Wschodniej są zbyt poważne by mogły być ignorowane przez zachodnich polityków. Szczyt w Brukseli odbędzie się 1 marca. Złoty może zacząć się umacniać w antycypacji pozytywnych komunikatów.

d2aflfb

EURUSD

Formacja techniczna na EURUSD jest coraz bardziej pro spadkowa. Pierwsza próba wyłamania dołem poniżej 1,2660-80 została powstrzymana. Ponowne zejście poniżej dzisiejszego minimum (1,2630) będzie sygnałem potwierdzającym wyłamanie. Rynek będzie oczekiwał na dane z USA o dynamice PKB w IV kwartale, Chicago PMI oraz indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan. Piątek jest ostatnio dość nerwowym dniem na giełdach, co powinno dodatkowo sprzyjać dolarowi. Potwierdzenie wybicia dołem na EURUSD powinno przynieść przyśpieszenie ruchu w kierunku 1,25 i zwiększy szansę na nowe minimum trendu.

GBPUSD

Wznowienie popytu na dolary przyczyniło się do osłabienia notowań funta do dolara. Funt pozostaje stabilny do euro. Rynek kolejny raz testuje wsparcie wynikające z dolnego zakresu trwającej konsolidacji. Dalsze presja na umocnienie dolara może w końcu przełożyć się na wybicie dołem funtdolara z obecnej konsolidacji. Od dłuższego czasu większym ruchom spadkowym na eurodolarze towarzyszł podobny ruch na eurofuncie. Dolar umacniał sie głównie do euro. Dzisiaj to funt jest wyraźnie pod presją i traci do dolara, jena i euro. W przypadku umocnienia tej tendencji wsparcie na GBPUSD w strefie 1,41-1,415 może zostać przebite. Krótkoterminowym oporem będzie strefa 1,438-1,44. Silniejszym oporem pozostaje 1,46.

USDJPY

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami wzrosty na USDJPY wyhamowały poniżej 99. Trend wyhamował mimo złych danych z japońskiej gospodarki (produkcja przemysłowa w Japonii spadła w styczniu o o 10% m/m i 30,8% r/r; istotnie spadły wydatki gospodarstw domowych i sprzedaż detaliczna)
. Świadczy to o realizacji zysków na mocno wykupionym rynku. Dotąd korekta nie przekroczyła swoim zakresem standardowej korekty w obecnym ruchu, więc nie można mówić jeszcze o odwróceniu tendencji wzrostowej. Popyt powinien uaktywnić sie w strefie 96,6-97,1. W przypadku przebicia tej strefy umocnienie jena może być kontynuowane w kierunku strefy 94,-94,4. Najbliższym oporem będzie 98,60.

IDMSA.PL

d2aflfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aflfb