Neutralne otwarcie na złotym, indeks PMI w kalendarzu
Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi lekkie osłabienie polskiej waluty, jednak skala ruchu pozostaje ograniczona. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2034 PLN za euro, 3,0846 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4110 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,515% w przypadku papierów 10-letnich.
02.12.2013 08:13
Ostatnie kilka sesji na rynku złotego przebiegało pod znakiem ograniczonej zmienności, choć inwestorzy zagraniczni zdecydowali się zredukować pozycje na złotym przez świętem w USA. Również na rynku długu ostatecznie doszło do korekty wzrostowej z okolic 11-tygodniowych minimów. W ciągu ostatnich sesji utrzymywanie presji podażowej na polski dług skutecznie pogarszało też sytuację na złotym. W szerszym ujęciu widoczne jest, iż krajowe dane dot. PKB przeszły raczej bez echa sugerując ponownie, że kluczowe znaczenie będą mieć sygnały z szerokiego rynku. Pomimo retoryki krajowych decydentów wydaje się, iż podobnie jak na większości rynków EM inwestorzy czekają na kolejne sygnały z FED i na bazie tego podejmować będą dalsze decyzje dot. m.in. polskiej waluty. Z ciekawszych wydarzeń warto wspomnieć o piątkowej publikacji ankiety agencji Reuters w zakresie stóp procentowych w Polsce. Aktualnie najbliższa zmiana stóp (podwyżka) spodziewana jest dopiero w IV kw. 2014r.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy publikację indeksu PMI dla Polski za listopad. Rynek oczekuje nieznacznego wzrostu do poziomu 53,6 pkt. z 53,4 pkt. uprzednio. Będzie to najważniejsza figura na początku tygodnia, gdzie inwestorzy oczekują potwierdzenia wcześniejszych pozytywnych sygnałów z gospodarki. Równocześnie poranne nastroje ukształtowane zostały pozytywne przez analogiczne odczyty z Chin czy Indii, stąd mocniejszy wpływ na notowania miałby najprawdopodobniej odczyt poniżej konsensu. Ponadto w rozpoczynającym się tygodniu RPP podejmie (w czwartek) decyzję w zakresie stóp procentowych, które najprawdopodobniej pozostaną na aktualnym poziomie (patrz ww. prognozy TR). Dodatkowo w czwartek odbędzie się przetarg zamiany obligacji przeprowadzony przez MF.
Z rynkowego punktu widzenia złoty w dalszym ciągu oscyluje blisko zakresu 4,20 PLN za euro, pomimo względnie pozytywnych nastrojów na szerokim rynku. Potwierdza to tezę, iż ponownie występuje wysoka korelacja pomiędzy notowaniami polskiego długu, a postrzeganiem złotego przez zagranicznych inwestorów. Nieznacznie lepiej prezentuje się wykres USD/PLN, gdzie kwotowania oscylują powyżej wsparcia na 3,077 PLN. Koszyk BOSSA PLN otworzył się neutralnie blisko poziomu 99,8 pkt.
Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |