Nie będzie nowych etatów w najbliższym czasie

Kolejne pół roku przyniesie stabilizację na rynku pracy - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad oraz TNS OBOP.

Nie będzie nowych etatów w najbliższym czasie

28.09.2010 | aktual.: 28.09.2010 09:35

Większość polskich przedsiębiorstw nie planuje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zmian w poziomie zatrudnienia i wysokości płac - wynika z sierpniowego badania Randstad i TNS OBOP.

Z badania wynika, że 64 proc. pracodawców deklaruje, iż poziom zatrudnienia w ich firmach w ciągu najbliższych sześciu miesięcy nie ulegnie zmianie; oznacza to wzrost o 1 pkt proc. w stosunku do majowego badania. Zwiększenie zatrudnienia przewiduje 23 proc. badanych (o 2 pkt proc. mniej niż w maju), a redukcji spodziewa się 10 proc. (wzrost o 3 pkt proc.).

74 proc. pracodawców nie spodziewa się zmian w poziomie wynagrodzeń w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. 17 proc. badanych spodziewa się wzrostu wynagrodzeń, a spadku 4 proc. W majowym badaniu było to odpowiednio 78 proc., 16 proc. i 2 proc.

Z sierpniowego badania wynika, że 46 proc. badanych (tyle samo co w maju) spodziewa się stagnacji wzrostu gospodarczego. Wzrost przewiduje 37 proc., a recesję 7 proc. W maju było to odpowiednio 35 i 11 proc. Z badania wynika, że 83 proc. pracodawców uważa, że zatrudnienie pracowników tymczasowych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy pozostanie na obecnym poziomie. Wzrostu w tym zakresie spodziewa się 5 proc. badanych (o 5 pkt proc. mniej niż w maju), a spadku 4 proc.

"Drugi kwartał przyniósł poprawę trendu dla wykorzystania pracy tymczasowej, co znalazło niemal identyczne odzwierciedlenie w podanym przez GUS poziomie PKB. Z kolei z naszych obserwacji sprzedaży wynika, że trzeci kwartał był bardzo dobrym okresem, co zwiastuje utrzymanie trendu wzrostowego dla gospodarki w kolejnych miesiącach" - powiedziała prezentując wyniki badania Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstad.

Dodała, że działami, w których najczęściej poszukuje się nowych pracowników, zarówno stałych, jak i tymczasowych, są produkcja i sprzedaż. Deklaracja ta dotyczy głównie dużych firm budowlanych (47 proc.) i przemysłowych (37 proc.). W drugiej kolejności firmy zatrudniać chcą pracowników sprzedaży (17 proc.), którzy najłatwiej znajdują zatrudnienie w branżach pośrednictwa finansowego (39 proc.), transporcie i gospodarce magazynowej (33 proc.) oraz handlu i usługach naprawczych (29 proc.).

Anna Polak-Kocińska z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych powiedziała dziennikarzom, że Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla inwestorów. "Mamy dobre programy wsparcia, granty, a także środki unijne dla przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w naszym kraju. W bieżącym roku w inwestycjach zagranicznych powinniśmy osiągnąć ok. 10 mld zł. Jest to wynik lepszy niż w ub.r." - powiedziała Polak-Kocińska. Dodała, że do września tego roku udało się zamknąć 37 projektów obsługiwanych przez PAIiIZ. Ich wartość to 595 mln euro. Dzięki tym przedsięwzięciom powstanie ok. 8 tys. 700 miejsc pracy m.in. w sektorach nowoczesnych technologii czy lotnictwa.

Z szacunków GUS wynika, że w II kwartale tego roku PKB wzrósł o 3,5 proc., wobec 3 proc. w I kwartale. Badanie Randstad i TNS OBOP wykonano w sierpniu na reprezentatywnej próbie 300 przedsiębiorstw.

Źródło artykułu:PAP
zwolnieniabezrobociezatrudnienie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)