Trwa ładowanie...
d2iufmc

Nie interpretowałbym środowej podwyżki stóp proc., jako jednorazowego dostosowania - prezes NBP

...

Share
d2iufmc

19.01. Warszawa (PAP) - Prezes NBP Marek Belka powiedział, że środowej podwyżki stóp nie należy traktować, jako jednorazowego dostosowania.

"Chciałbym zwrócić uwagę, że pewne działania wskazujące na odbieranie przez RPP narastania presji inflacyjnej miały miejsce w niedalekiej przeszłości, że wspomnę fakt podniesienie stopy rezerw obowiązkowych. Dzisiejszy krok jest nie pierwszym, ale kolejnym w tym kierunku" - powiedział.

"Widzimy narastanie presji, będziemy obserwować sytuację w Polsce w sferze realnej, obieg kredytu, jak i wokół spraw europejskich i jeśli będzie trzeba będziemy podejmować odpowiednie działania. Nie interpretowałbym dzisiejszej decyzji, jako jednorazowego dostosowania" - dodał.

d2iufmc

"Jeżeli patrzymy na sytuację i na źródła nasilenia się presji inflacyjnych to VAT nie jest pierwszą rzeczą. (...) Tu są czynniki presji, nie budzą one grozy, ale jednak, kiedy utrzymują się przez miesiąc, kilka miesięcy, kwartał to w końcu kiedyś bardziej energicznie trzeba je potraktować. Są też elementy importowanej inflacji. Polityka pieniężna wpływu na to nie ma, ale nie można ignorować utrwalenia się wyższych oczekiwań inflacyjnych" - powiedział Belka. (PAP)

jba/ fdu/ map/ pam/

d2iufmc

Podziel się opinią

Share
d2iufmc
d2iufmc