Nie ma terminu przystąpienia do unii bankowej dla krajów spoza euro - źródło UE

28.03. Bruksela (PAP) - Nie ma terminu przystąpienia do unii bankowej dla krajów spoza strefy euro, mogą przystąpić do niej przed lub po rozpoczęciu funkcjonowania wspólnego...

28.03. Bruksela (PAP) - Nie ma terminu przystąpienia do unii bankowej dla krajów spoza strefy euro, mogą przystąpić do niej przed lub po rozpoczęciu funkcjonowania wspólnego nadzoru - podało źródło UE. Gdyby kraje te chciały być w unii od początku, powinny przystąpić przed listopadem.

"Nie ma wymaganego terminu, (kraje spoza strefy euro) mogą przystąpić przed (rozpoczęciem funkcjonowania wspólnego nadzoru - PAP), mogą przystąpić później. Zawarliśmy w tekście umowy międzyrządowej i w rozporządzeniu specjalną regułę, która odnosi się do krajów spoza strefy euro, które przystąpią później (do unii bankowej), i bardzo wyjątkową możliwość (dla nich) wyjścia z unii bankowej" - powiedziało w piątek pragnące zachować anonimowość źródło UE.

"Idea jest taka, że nieważne kiedy kraj (spoza euro) przystępuje; zasady będą takie same, jakby przystąpił pierwszego dnia" - zapewniło źródło. Dodało, że zasada równego traktowania krajów eurolandu i krajów spoza strefy wspólnej waluty jest bardzo silnie popierana przez współlegislatorów i wszystkie kraje członkowskie.

"Nie ma daty; oczywiście gdyby (kraje te) chciały przystąpić, od początku właściwym terminem byłoby przed listopadem, bo przewidziano, że w listopadzie Europejski Bank Centralny przejmie odpowiedzialność (za wspólny nadzór w eurolandzie)" - zaznaczyło źródło.

Inne źródło zwróciło uwagę, że kraje spoza strefy euro, które chciałyby przystąpić do unii bankowej, muszą także poddać ocenie swoje największe instytucje bankowe. Taką ocenę bilansów banków eurolandu od listopada ub.r. przeprowadza Europejski Bank Centralny i ma ją ukończyć w październiku, zanim przejmie funkcję nadzorcy. Chodzi o 128 największych banków, które zostaną objęte bezpośrednim nadzorem EBC.

Źródło wskazało, że dotąd żaden kraj spoza eurolandu nie określił się wyraźnie w sprawie przystąpienia do unii bankowej, choć kraje spoza euro pozostały na tę kwestię otwarte, poza Wielką Brytanią, która jasno powiedziała, że do unii nie przystąpi. Innym krajem, który raczej do unii bankowej nie przystąpi, jest Szwecja.

20 marca kraje UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie drugiego filaru unii bankowej, czyli wspólnego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM). Jego centralnymi elementami mają być rada wspólnego nadzoru oraz zasilany składkami banków fundusz upadłościowy. Poza rozporządzeniem o SRM żeby system mógł funkcjonować potrzebna jest jeszcze umowa międzyrządowa, która ma regulować wpłacanie składek do wspólnego funduszu. Według źródeł UE tekst umowy jest finalizowany.

W styczniu minister finansów Mateusz Szczurek mówił, że dopóki cała unia bankowa nie będzie gotowa, nie ma sensu wchodzenie do niej "na ślepo".

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ mc/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługibanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)