Nie płacisz, do roboty. Rząd weźmie się za alimenciarzy
Program 500+ czekają zmiany od października, jednak jego fundamenty pozostają bez zmian. Rewolucji za to mogą się jednak spodziewać osoby uchylające się od płacenia alimentów.
05.04.2017 | aktual.: 05.04.2017 08:49
Program 500+ czekają zmiany od października, jednak jego fundamenty pozostają bez zmian. Rewolucji mogą się jednak spodziewać osoby uchylające się od płacenia alimentów.
Rząd pozytywnie podsumował rok działania programu 500+.Ale od października zapowiada koniec wyłudzania środków z 500+ na samotnego rodzica i fikcyjnie zaniżanie zarobków.
Poza programem 500+ ministerstwo przeanalizowało także pozostałe formy wsparcia kierowane do rodzin, w tym działanie Funduszu Alimentacyjnego.I tutaj szykują się spore zmiany. Resort stawia na walkę z dłużnikami alimentacyjnymi - podaje dziennik.pl.
Obecnie za część tych, którzy nie płacą na utrzymanie swoich dzieci, pieniądze wykłada Fundusz Alimentacyjny i to on staje się wierzycielem. Długi alimentacyjne to już ponad 10 mld zł.
Ministerstwo zamierza poprawić skuteczność ściągania alimentów. Proponuje wprowadzenie egzekucji długu z innych świadczeń pobieranych przez dłużnika na jego dzieci z innego związku. Alimenty mogłyby więc być ściągane m.in. z 500+. Dotyczyć to będzie jedynie tych dłużników, którzy otrzymali ofertę pracy i nie skorzystali z niej - czytamy na portalu dziennik.pl.
Inny pomysł nacisku to stworzenie czarnej listy zalegających z płatnościami oraz zakaz korzystania przez nich ze środków UE. Resort zamierza też wykorzystać do ściągania długów firmy windykacyjne. Proponuje możliwość sprzedawania tych wierzytelności przez Skarb Państwa.
Ministerstwo zamierza też wymusić większą aktywizację bezrobotnych. Proponuje skierować 10 proc. kwoty, którą dysponują powiatowe urzędy pracy, do gmin - podaje dziennik.pl. Z tych pieniędzy miałyby być sfinansowane roboty publiczne, przy których pracowaliby dłużnicy zarejestrowani w urzędzie pracy. To miałby być kara za ukrywanie dochodów i unikanie płacenia na dzieci.