Nie podpisuj tego dokumentu. To może cię zniszczyć!

Pracodawcy coraz częściej żądają od pracowników podpisania weksli in blanco przy zawieraniu umów o pracę. To bardzo szkodliwa praktyka. Główny inspektor pracy chce ją ukrócić. Proponuje umieszczenie w kodeksie pracy przepisu mówiącego o karach za weksle.

Nie podpisuj tego dokumentu. To może cię zniszczyć!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Pracodawcy coraz częściej żądają od pracowników podpisania weksli in blanco przy zawieraniu umów o pracę. To bardzo szkodliwa praktyka. Główny inspektor pracy chce ją ukrócić. Proponuje umieszczenie w kodeksie pracy przepisu mówiącego o karach za weksle.

Coraz częściej pracodawcy wymagają podpisania weksla. Ma on stanowić zabezpieczenie ewentualnych roszczeń, np. spłaty szkoleń finansowanych przez szefa - gdy pracownik po szkoleniu odchodzi z firmy lub odszkodowań w przypadku uszkodzenia majątku firmy i sprzętu używanego przez pracownika. Często od podpisania weksla uzależniane jest zatrudnienie pracownika, a sumy wekslowe sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Tymczasem według obowiązującego prawa, pracownik nie ma obowiązku podpisywać takiego dokumentu. Jego podpisanie jest kwestią ustaleń między konkretnym pracodawcą i pracownikiem. Poza tym szef może dochodzić roszczeń za wyrządzone szkody na podstawie kodeksu pracy. Dlaczego więc stawiają pracownikom takie wymagania?

Po prostu łatwiej jest dochodzić roszczeń z weksla niż poprzez kierowanie pozwu do sądu pracy o naprawienie szkody. W sądzie pracodawca musiałby dowieść winy pracownika, a nie musi tego robić przy egzekwowaniu należności z weksla. W przypadku podpisania weksla in blanco mamy do czynienia z ustanowieniem odpowiedzialności po stronie pracownika niezależnie od przypisania mu winy - pracodawca nie jest zobowiązany do udowodnienia winy. Jeśli szef wypełni weksel i go zrealizuje, sąd może wydać nakaz zapłaty kwoty wynikającej z weksla w ciągu dwóch tygodni. Jeśli pracownik odwoła się od tej decyzji, wykonanie nakazu jest wstrzymywane, a sprawa trafia do rozpoznania przez sąd; wtedy pracownik może mieć możliwość obrony i przedstawienia swoich racji.

Praktyka podpisywania weksli staje się coraz powszechniejsza, choć trudno ocenić skalę tego zjawiska. Do inspektoratów skargi wpływają dopiero wtedy, gdy pracodawca chce taki weksel zrealizować i pracownik się z tą decyzją nie zgadza. Inspekcja nie może przeciwdziałać, bo nie ma w tym zakresie instrumentów prawnych. Nie można zobligować pracodawców do zaprzestania tego rodzaju praktyk lub stwierdzić nieważność weksla. Bardzo często pracownicy podpisują weksel bez zastanowienia, bo zwyczajnie zależy im na zatrudnieniu. Warto dodać, że Sąd Najwyższy w wyroku ze stycznia 2011 r. stanął na stanowisku, że nie można stosować weksli na zabezpieczenie roszczeń odszkodowawczych pracodawcy względem pracownika. Nie ma jednak gwarancji, że sąd rozstrzygający konkretną sprawę, podzieli stanowisko Sądu Najwyższego.

Główny inspektor pracy chce jednak konkretnych zmian w tym względzie. Proponuje, by zastosowanie weksla było wykroczeniem. Chciałby, aby przepis przewidujący sankcje za wystawienie weksla jako zabezpieczenie roszczeń szefa, znalazł się w kodeksie pracy. To na razie propozycja, ale już zyskuje coraz szersze grono zwolenników szczególnie wśród związkowców.

AK.WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (538)