Trwa ładowanie...

Nie przechodź na emeryturę w czerwcu. Kaczyńskiemu doradcy to odradzili

Tysiące Polaków, którzy składają wniosek o emeryturę w czerwcu, tracą 200-300 zł. O mało co ofiarą niekorzystnych przepisów nie padł nawet Jarosław Kaczyński.

Share
Nie przechodź na emeryturę w czerwcu. Kaczyńskiemu doradcy to odradzili
Źródło: East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d24lxji

Kto odejdzie na emeryturę w czerwcu, ma dużo niższa emeryturę niż ktoś odchodzący na emeryturę w innym miesiącu. Czerwcowa emerytura jest nizsza nawet o 10 proc. - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Dlaczego tak się dzieje? Ustawa emerytalna zakłada, że każdy, kto przejdzie na świadczenie od stycznia do maja albo od lipca do grudnia ma waloryzowane konto ze składkami emerytalnymi rocznie i kwartalnie. Jak tłumaczy "Gazeta Wyborcza", dzięki temu zyskuje podwójnie. Inaczej jest w przypadku osób, które przechodzą na emeryturę w czerwcu - oni mają tylko waloryzację roczną.

d24lxji

Ofiarą niekorzystnych przepisów omal nie padł Jarosław Kaczyński. Jak informowała prasa, urodzony 18 czerwca polityk po ukończeniu 67. roku życia chciał złożyć w żoliborskim oddziale ZUS wniosek o przyznanie emerytury. Tam przekonano go jednak, żeby z wnioskiem poczekał do lipca.

Rząd pracuje nad korzystnymi dla najbiedniejszych zmianami w planach kapitałowych

Niestety, nie wszyscy Polacy mają tyle szczęścia, co Kaczyński. Świadomość "czerwcowego wyjątku" jest jednak wśród Polaków niewielka. Jak pisała rok temu "Rzeczpospolita, każdego roku około 10 tys. emerytów - nieświadomych tego mechanizmu - składa wniosek o świadczenie właśnie w czerwcu. Przez to dostają emeryturę niższą nawet o kilkaset złotych.

d24lxji

"Rz" podawała przykład emeryta, któremu ZUS obliczył świadczenie na 2700 zł brutto. Wniosek złożył w maju. Nie dostał jednak emerytury, ponieważ nie zrezygnował z pracy na etacie.

Kiedy to zrobił i ponownie zgłosił się o obliczenie świadczenia (nieszczęśliwie zrobił to właśnie w czerwcu) - ZUS obliczył mu emeryturę o ponad 200 zł niższą. Zdaniem Sądu Najwyższego niższa emerytura - obliczona na wniosek złożony w czerwcu - została obliczona zgodnie z prawem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24lxji

Podziel się opinią

Share
d24lxji
d24lxji