Trwa ładowanie...
Tax Care
podatek od psa
24-09-2016 16:52

Nie tylko twój wiek zdecyduje o obowiązku zapłacenia podatku od psa

Pod uwagę brana jest również liczba osób w gospodarstwie domowym.

Nie tylko twój wiek zdecyduje o obowiązku zapłacenia podatku od psaŹródło: Fotolia, fot: MIKYIMAGENARTE
d27r7kb
d27r7kb

Podatek od psów to opłata gminna, ale interpretacje o tym, jak należy go stosować, wydaje minister finansów. I właśnie ukazała się wykładnia, według której nie każdej osobie powyżej 65. roku życia należy się zwolnienie z podatku.
Możliwość pobierania przez gminy opłat od posiadania psów została zapisana w art. 18a ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Ale już w ust. 2 znalazła się lista osób, które z tego podatku są zwolnione. Wśród osób, które podatku nie muszą płacić, są osoby „w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe”, które są zwolnione z opłaty z tytułu posiadania jednego psa. Sformułowanie o „prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe” seniorach dla wielu urzędników okazało się na tyle niejasne, że minister finansów wydał interpretację ogólną.

„Samodzielność” według słownika

W wykładni, opublikowanej 15 września tego roku (sygnatura PS2.849.5.2016), minister finansów przyznał, że nie ma ustawowej definicji „samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego”, więc należy sięgnąć do słownika. I właśnie ze słownika minister wywiódł, że „przez samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego należy rozumieć prowadzenie tego gospodarstwa pojedynczo, a nie wspólnie z innymi osobami. „Samodzielnie” nie może bowiem oznaczać „wraz z kimś” lub „wspólnie z inną osobą”, gdyż pojęcia te wzajemnie się wykluczają”.

Tym samym więc minister finansów uznał, że zwolnienie z podatku od psów należy się wyłącznie osobom w wieku powyżej 65 lat, które prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe.

Bo taki był cel przepisu

Poza wykładnią słownikową resort powołał się na wykładnię celowościową. Z wykładni wynika, że celem wprowadzenia zwolnienia z opłaty od posiadania psów był ulżenie tym osobom starszym, które „samodzielnie ponoszą ciężar finansowy prowadzonego przez siebie gospodarstwa domowego i mają w związku z tym wyższe koszty utrzymania niż osoby zamieszkujące razem z innymi osobami, które wspólnie zaspokajają swoje potrzeby życiowe”.

d27r7kb

Dodatkowo minister napisał, że opłata jest pobierana od osób, a nie od grup osób. A więc warunki uprawniające do zwolnienia musi spełniać każda z osób, ubiegających się o zwolnienie. To oznacza – że nie można zwracać uwagi na wiek każdej z ubiegających się osób z osobna, pomijając konieczność „samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego”.

A więc – jak podsumował minister finansów – zwolnieniem z opłaty od posiadania psów „nie są objęte osoby prowadzące gospodarstwa domowe wspólnie z innymi osobami, nawet wówczas, gdy każda z nich ukończyła 65 lat”.

d27r7kb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27r7kb