Nie wiedzieliście, że są Polakami
Wielu jest Polaków, których świat docenił, a o których my sami zapomnieliśmy.
Wielu jest jednak Polaków, których świat docenił, a o których my sami zapomnieliśmy. Co więcej, często nie wiemy nawet, że oni lub ich rodzice urodzili się gdzieś obok. Choć sami spędzili swoje życie, lub większą jego cześć za granicą, są dumni z tego, że są Polakami. Rozsławiają nasz kraj, choć my nie mamy o tym zielonego pojęcia. O kim mowa?
Janusz Liberkowski
Jest posiadaczem lub współposiadaczem aż 13 patentów. Wiele z jego wynalazków zdobyło już cenione światowe nagrody. Janusz Liberkowski, polski inżynier mieszkający w USA urodził się w 1954 roku w Nowej Soli.
Jego największym osiągnięciem jest wynalezienie sferycznego fotelika bezwładnościowego dla dziecka podróżującego w samochodzie. To najbezpieczniejszy fotelik, jaki kiedykolwiek wymyślono na świecie. Za zwycięstwo w programie amerykańskiej telewizji ABC, w którym Liberkowski po raz pierwszy pokazał wynalazek światu, zarobił 1 mln dolarów. Fotelik powstał pod wpływem rozpaczy wynalazcy po śmierci jego córki Anety w wypadku samochodowym.
Jesse Eisenberg
Znacie film „ The Social Network” opowiadający historię powstania Facebooka, najpopularniejszego portalu społecznościowego na świecie? Z pewnością tak. Mało kto wie jednak, że Jesse Eisenberg, który wcielił się w postać Marka Zuckerberga jest Polakiem. Aktor jest dziś gwiazdą Hollywood, zarabia miliony. Wprawdzie nasz bohater urodził się w Nowym Jorku, ale doskonale mówi po polsku. Jego rodzice przyjechali do USA prosto ze Szczecina, w którym sam Eisenberg odwiedzał rodzinę kilka razy do roku. W wywiadach aktor często podkreślał, że pod wieloma względami bardziej czuję się Polakiem niż Amerykaninem.
Helena Rubinstein
Zwolenniczki luksusowych kremów i pudrów doskonale znają to imię i nazwisko. Helena Rubinstein sygnuje kosmetyki z wyższej półki. Kiedy żyła, była jedną z najbogatszych kobiet świata. Należały do niej drogie sklepy na kilku kontynentach.
Początki nie były jednak kolorowe. Urodziła się w 1870 roku w Krakowie. Jej rodzina żyła skromnie na Kazimierzu, dziewczyna zaznała biedy. Później los się do niej uśmiechnął. Przez chwilę studiowała medycynę w Szwajcarii, po czym wyjechała w 1902 roku do Australii. Tam w domowej kuchni powstał jej pierwszy krem.
Helena Rubinstein zmarła w 1965 roku w Nowym Jorku. Firma kosmetyczna, którą założyła i po sobie pozostawiła jest warta fortunę. Richard Edgar Pipes
Był doradcą prezydenta USA Ronalda Regana ds. Rosji i Europy Środkowej. Ten amerykański historyk i sowietolog polskiego pochodzenia urodził się 11 lipca 1923 roku w Cieszynie. Pochodzi z żydowskiej rodziny cieszyńskich producentów czekolady. Dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie, z której wyjechał wraz z rodziną w 1939 roku. Rok później trafił do USA. Jego kariera zawodowa jest wyjątkowo bogata, przez 40 lat wykładał na Uniwersytecie Harvarda.
Pipes jest cenionym na całym świecie analitykiem politycznym, wybitnym historykiem, znawcą Rosji, Związku Sowieckiego i komunizmu. Cały czas jest aktywny i twórczy. Często odwiedza Polskę.
Yola Czaderska-Hayek
Jest jedyną Polką zasiadającą wśród członków Hollywood Foreign Press Association, organizacji co roku przyznającej Złote Globy. Jakby tego było mało, jest prezesem i fundatorem International Star Awards, statuetek przyznawanych od 1992 roku legendarnym artystom filmów westernowych. Yola Czaderska-Hayek urodziła się w Tarnowie. Do USA wyjechała po studiach polonistycznych. Zaczęła pisać książki i artykuły o tematyce filmowej, była korespondentem międzynarodowym, stała się osobą z kręgów high socjety. W Hollywood jest szanowana. Przeprowadza wywiady Stevenem Spielbergiem, Julią Roberts, Robertem Pattinsonem, Madonną… Amerykańskie stacje telewizyjne emitowały też jej wywiady z prezydentami Stanów Zjednoczonych.
Tomasz Starzewski
Dior, Gaultier, Kenzo czy Laurent, wśród nich nasz człowiek - Tomasz Starzewski, zwany „królewskim krawcem”. Syn polskich emigrantów urodził się w Londynie w 1961 roku. Modę miał wpisaną w geny. Jego mama i babcia wiele lat pracowały w tym fachu. Tomasz Starzewski w dzieciństwie miał więc od kogo się uczyć. Wiedzy nie zmarnował, skończył St. Martin School of Art. Od lat to prawdziwy bywalec salonów. Jego projekty doceniały najelegantsze kobiety na świecie. Do noszenia zaprojektowanych przez siebie ubrań bez problemów przekonał Lady Di, później była Sophię Rhys-Jones, księżna Yorku Sara Ferguson, Camilla Parker-Bowles, Stefanie Powers czy lord Frederick Windsor.
Ludwik Zamenhof
Ulica z jego imieniem i nazwiskiem znajduje się w większości polskich miast. Jednak mało kto wie, czym naprawdę zasłużył się z zawodu lekarz, Ludwik Zamenhof. Urodził się w 1859 roku w Białymstoku, zmarł w 1917 roku w Warszawie. Ten pomysłowy człowiek za cel postawił sobie stworzenie sztucznego międzynarodowego języka - esperanto. Skąd takie niecodzienny pomysł? Już jako młody człowiek uważał, że główną przyczyną nieporozumień i sporów między ludźmi jest bariera językowa. Jeden, wspólny język miał być jej rozwiązaniem. Języki i ich zgłębiane stały się pasją Zamenhofa. Jego podręczniki były niezwykle popularne. Wydawane były po polsku, francusku, niemiecku i angielsku. Stał się ceniony nawet wśród polityków. I choć dzisiaj rolę międzynarodowego języka przejął angielski, 15 grudnia obchodzony jest jako Dzień Zamenhofa.
ml/AS