Nie wszyscy wycofali się z Rosji. Estońskie firmy nadal robią biznes w kraju Putina

Wiele firm wycofało się z Rosji po jej agresji na Ukrainę w ramach protestu. Chociaż sporo przedsiębiorstw z Estonii zrezygnowało ze współpracy z podmiotami z Rosji, inne nieprzerwanie kontynuują taką działalność — poinformowała estońska telewizja ERR.

Nie wszystkie estońskie firmy wycofały się z Rosji
Nie wszystkie estońskie firmy wycofały się z Rosji
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Kremlin.ru CC Attribution 4.0 International
oprac. MZUG

04.09.2023 | aktual.: 04.09.2023 12:05

W proteście przeciwko agresji Rosji na Ukrainę setki firm ogłosiły wycofanie się z rynku rosyjskiego. Są wśród nich wielkie korporacje, jak i mniej znane przedsiębiorstwa - również z Estonii. Jak jednak informują tamtejsze media, część estońskich firm dalej prowadzi interesy ze stroną rosyjską, co spotkało się z krytyką.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie wszystkie estońskie firmy wycofały się z Rosji

Miesięczny eksport towarów pochodzenia estońskiego do Rosji wynosił przed inwazją Putina na Ukrainę 31 mln euro. Do czerwca 2023 roku kwota ta spadła do 9 mln euro — wyjaśniła Kulli Kurvits z estońskiego Urzędu Podatków i Ceł.

Co najmniej 75 proc. towarów, które widzimy na naszej granicy, pochodzi z innych państw członkowskich UE - dodała.

W handlu towarami — pomijając usługi — uczestniczy około 600 estońskich firm. W 2022 roku estońskie firmy sprzedały do Rosji usługi o wartości około 300 mln euro. Prawie 90 proc. stanowiły usługi transportowe i turystyczne.

ERR, powołując się na słowa anonimowych przedstawicieli tych firm, podała, że dalszą działalność w Rosji argumentują tym, że — w przypadku niektórych — będąc częścią międzynarodowych korporacji, nie mogą podejmować decyzji samodzielnie.

Przedsiębiorca, którego 80 proc. działalności skupia się na eksporcie żywności do Rosji, przyznał z kolei, że nagłe zerwanie kontaktów z tym krajem skutkowałoby utratą pracy przez kilkadziesiąt osób i byłoby drastycznym ciosem dla firmy.

Lista wstydu — stale aktualizowana

Miesiąc po wybuchu wojny w Ukrainie profesor Jeffrey Sonnenfeld oraz jego zespół badawczy z Uniwersytetu Yale stworzył tzw. listę wstydu, która jest stale aktualizowana. Są to wszystkie firmy, które od wybuchu wojny, nie wycofały się z Rosji.

Aktualnie na liście znajduje się 217 przedsiębiorstw. Jednymi z bardziej znanych firm, które nie wycofały się z Rosji, są sieć marketów Auchan, marka odzieżowa Lacoste czy Valve — właściciel serwisu Steam, w którym można kupować gry.

Źródło artykułu:PAP
rosjaestoniasankcje
Wybrane dla Ciebie