Trwa ładowanie...
polska wódka
06-02-2012 09:07

Nie zawłaszczą nazwy Polska Wódka

Na rynku są co najmniej trzy firmy, które w swojej nazwie mają określenie "Polska Wódka". Jedna z nich rości sobie prawa do wyłącznego używania tej nazwy i zarzuca konkurencji działanie na jej szkodę i wprowadzenie klientów w błąd. sprawa znalazła swój finał w sądzie.

Nie zawłaszczą nazwy Polska WódkaŹródło: Thinkstockphotos
d3ovnlf

Na rynku są co najmniej trzy firmy, które w swojej nazwie mają określenie "Polska Wódka". Jedna z nich rości sobie prawa do wyłącznego używania tej nazwy i zarzuca konkurencji działanie na jej szkodę i wprowadzenie klientów w błąd. Sprawa znalazła swój finał w sądzie.

"Rzeczpospolita" informuje, że spółka Polska Wódka z Warszawy zarzuciła firmom Wódka Polska sp. z o.o. i Wódka Polska sp. komandytowa z Lublina bezprawne używanie tożsamej nazwy. Prawo do wyłączności nazwy przedstawiciele firmy rościli sobie na podstawie wcześniejszej daty rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka została zarejestrowana już w 2003 roku. Pozostałe spółki kolejno w 2005 i 2009 r.

Rzekomo poszkodowana firma zarzucała swoim konkurentom próbę świadomego wprowadzania w błąd klientów. To zdaniem spółki wiązało się z naruszeniem praw do nazwy firmy, a także art. 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

d3ovnlf

Jak się okazuje pozwane spółki są powiązane ze Stock Polska z Lublina, czyli największym producentem alkoholi wysokoprocentowych w Polsce. Obie spółki nie zgodziły się również ze stawianymi im zarzutami. One również swoje prawo do nazwy argumentowały wpisami do KRS. Okazało się również, że mająca roszczenia firma pod nazwą Polska Wódka nie prowadzi jakiejkolwiek działalności.

Sąd Okręgowy w Lublinie wydał więc wyrok, że nie firma Polska Wódka nie może mieć podstaw do roszczeń. W uzasadnieniu wyroku zapisano, że nie ma znaczenia, kto pierwszy rejestruje firmę o danej nazwie, jeśli nie potrafi wykazać od kiedy używa jej w obrocie gospodarczym. Jeśli firma zatem pod tą nazwą nie prowadziła działalności, trudno mówić o jakimkolwiek wprowadzaniu klientów w błąd.

d3ovnlf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ovnlf