ycipk-4jzp5v

Niedziela handlowa 14 kwietnia - czy dzisiaj sklepy są otwarte?

Niedziela handlowa w nowym roku to coraz większa rzadkość. Aktualnie zakupy możemy zrobić najczęściej jedynie w ostatni weekend miesiąca. Kwiecień jest jednak wyjątkiem. 14 kwietnia sklepy są otwarte.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niedziela handlowa 14 kwietnia - czy dzisiaj sklepy są otwarte?
Niedziela handlowa 14 kwietnia - czy dzisiaj sklepy są otwarte? (PAP)
ycipk-4jzp5v

Niedziela handlowa 14 kwietnia - czy dzisiaj sklepy są otwarte?

W 2019 r. niedziela handlowa przypada zdecydowanie rzadziej. Spowodowane jest to zaostrzeniem ustawy o zakazie handlu. Zakupy możemy zrobić najczęściej jedynie w ostatni weekend miesiąca. Wyjątkiem są miesiące, w których wypadają ważne święta (m.in. Boże Narodzenie i Wielkanoc), wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się.

Niedziela handlowa w kwietniu przypada więc na ostatni weekend miesiąca oraz tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne (Wielkanoc - 21 kwietnia). Najbliższa niedziela 14 kwietnia jest więc niedzielą handlową. Większość galerii handlowych, sklepów oraz supermarketów będzie otwarta według ustalonych godzin.

ycipk-4jzp5v

Niedziela handlowa - kwiecień 2019:

  • 14 kwietnia
  • 28 kwietnia

Niedziela niehandlowa - kwiecień 2019:

  • 7 kwietnia
  • 21 kwietnia

Zobacz: Czy zakaz handlu pomógł przedsiębiorcom? Burzliwa dyskusja w studiu

ycipk-4jzp5v

Zakaz handlu w niedziele. Zmiany od 2020 r.

Ustawa dotycząca zakazu handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Początkowo zakupy mogliśmy zrobić zazwyczaj w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od stycznia br. zakaz został zaostrzony i zakupy będzie można zrobić jedynie w ostatni weekend miesiąca. W pozostałe niedziele nie zrobimy zakupów w zdecydowanej większości sklepów w Polsce.

Zgodnie z projektem ustawy we wskazane niedziele zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, np. magazynowanie, dystrybucja, logistyka i przeładunki. Wyłączone z tego zakazu są natomiast m.in. stacje benzynowe, piekarnie, apteki, sklepy związane z obsługą turystów oraz kwiaciarnie. Do tej listy dołączają również punkty zlokalizowane na lotniskach i dworcach.

W połowie marca br. w Sejmie parlamentarzyści oraz przedstawiciele handlu podsumowali pierwszy rok z częściowym zakazem handlu. Jednak jak zaznaczył wiceminister Stanisław Szwed - W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie toczą się żadne prace nad zmianami w ograniczeniu handlu w niedzielę.

ycipk-4jzp5v

Zgodnie z planem w 2020 roku wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu. Jednak jak wynika z badania przedstawionego przez "Dziennik Gazetę Prawną", tylko 19 proc. Polaków jest zwolennikami ograniczenia handlu we wszystkie niedziele.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4jzp5v

ycipk-4jzp5v
ycipk-4jzp5v