Trwa ładowanie...

Niedziele bez handlu oburzają Polaków. Chcą, by rząd cofnął ustawę

Polacy nie chcą, by sklepy były nieczynne w niedziele. Jak wynika z wielu sondaży, wysyłają jasny sygnał do rządzących z PiS - oddajcie nam handlowe niedziele. Jednak nadzieje na powrót zakupów w każdą niedziele mogą okazać się płonne.

Niedziele bez handlu oburzają Polaków. Chcą, by rząd cofnął ustawęŹródło: East News
d1i0z37
d1i0z37

We wtorek rząd ma się zapoznać z ekspertyzami dotyczącymi skutków zakazu handlu w niedziele, przygotowanych na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Wszystko wskazuje jednak na to, że nadzieje wielu Polaków (co pokazują ostatnie sondaże), na powrót handlu w każdą niedzielę spełzną na niczym.

Najgłośniejszy sprzeciw wobec zakazu handlu w niedziele podnoszą mali sklepikarze. Choć, co paradoksalne, to właśnie im ustawa miała pomagać, a rodzinne, małe sklepiki miały odżyć i wrócić do łask. Jednak klienci wolą robić duże zakupy pod koniec tygodnia, na przykład w soboty, w dużych sieciach, które prześcigają się na promocje.

Jak wynika z badania Maison & Partners, aż 55 proc. ankietowanych sprzeciwia się zaostrzeniu ustawy o zakazie handlu. Wśród nich największą grupę stanowią właśnie mikroprzedsiębiorcy, bo aż 61 proc. Do tego 43 proc. małych sklepikarzy jest za zniesieniem zakazu handlu w niedziele, a 40 proc. uważa, że jego wprowadzenie nie przyniosło żadnego pozytywnego efektu.

Z kolei sondaż Instytutu Pollster dla "Super Expressu" pokazuje, że 36 proc. Polaków chce, by sklepy były otwarte w każdą niedzielę.

d1i0z37

Od tego roku handlowe niedziele są tylko raz w miesiącu - w ostatnią niedzielę każdego miesiąca (plus wyjątki określone w ustawie, np. w okreśie świątecznym). Od 2020 r. w sumie handlowych niedziel ma być zaledwie 7 w całym roku.

Obejrzyj: Co zmienił zakaz handlu? Ciekawe wyniki analiz

Tracą nie tylko mali

Na zakazie handlu w niedziele tracą nie tylko mali sklepikarze. Ustawa szkodzi także samym konsumentom. Robienie dużych zakupów tuż przed weekendem skutkuje zwiększeniem marnowania żywności. Jak wynika z sondażu IBRIS dla Radia ZET - 70 proc. badanych robi większe zakupy tuż przed weekendem. A 58 proc. wskazuje, że w efekcie tego marnuje więcej jedzenia.

Raport ekspertów, z którym rząd dopiero się zapozna, ma rekomendować powrót do sytuacji z 2018 r., czyli dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jednak o tym, że rewolucji legislacyjnej nie będzie zapewnia minister przedsiebiorczości Jadwiga Emilewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1i0z37
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i0z37