Niełatwo zarejestrować spółkę bez koncesji

Niektóre sądy nie chcą wpisywać do rejestru spółek, które zamierzają prowadzić działalność wymagającą uzyskania zezwolenia.

Niektóre sądy nie chcą wpisywać do rejestru spółek, które zamierzają prowadzić działalność wymagającą uzyskania zezwolenia.

_ Referendarze odmawiający wpisu do KRS spółek zamierzających wykonywać działalność koncesjonowaną wyjaśniają, że wynika to ze zmienionych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej _ - wyjaśnia Adam Malmon, dyrektor Fundacji Lex Nostrum. _ Mylą pojęcia działalności deklarowanej z wykonywaną. _

Jeśli spółka nie zostanie zarejestrowana, nie dostanie koncesji. Organ koncesyjny nie wyda jej niezarejestrowanemu przedsiębiorcy. Ten znajduje się więc w sytuacji bez wyjścia.

W jednym sądzie różne decyzje

Z relacji przedsiębiorców wynika, że kwestię rejestracji działalności wymagającej koncesji (np. usługi detektywistyczne, obrót paliwami) czy zezwoleń różnie traktują nawet poszczególni referendarze pracujący w tym samym sądzie. Często wiedzą o tym notariusze sporządzający umowy spółek. Przestrzegają przed używaniem kodów, przy których są kłopoty z rejestracją. Trudno np. uzyskać rejestrację spółki zamierzającej zająć się hurtowym obrotem paliw (nr PKD z 2007 r. - 46.71. Z).

Można jednak znaleźć wyjście z takiej sytuacji. Na przykład jeden z przyszłych wspólników występuje o rejestrację do gminnej ewidencji działalności gospodarczej. Te nie robią bowiem problemów z wpisem. Taka osoba występuje następnie o koncesję, a potem wnosi ją aportem do spółki.

W czym tkwi problem

Z nowego brzmienia art. 14 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika, że przedsiębiorca może podjąć działalność w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji w gminie albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS. Tak więc spółka mogłaby rozpocząć koncesjonowaną działalność bez koncesji.

Z taką interpretacją nie zgadzają się jednak eksperci. Art. 14 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zastrzega, że tego przepisu nie stosuje się, gdy ustawy uzależniają podejmowanie i wykonywanie działalności od obowiązku uzyskania przez przedsiębiorcę koncesji albo zezwolenia. To, że spółka zarejestruje kod PKD odpowiadający działalności koncesjonowanej, nie znaczy, że może zgodnie z prawem ją wykonywać.

_ Problemy, jakie przedsiębiorcy mają z sądami rejestrowymi, wynikają nie tylko z takich niezrozumiałych dla mnie interpretacji _- mówi Katarzyna Urbańska, dyrektor Departamentu Prawnego w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. _ Jeszcze większym kłopotem są przeciągające się procedury rejestracyjne. _

Wpis tylko w gminie

Wprawdzie okres, jaki KRS ma na zarejestrowanie spółki, został skrócony z 14 do siedmiu dni, ale praktyka nadal jest inna.
_ Znana jest mi spółka, która na zmianę w rejestrze czeka od pół roku i ze sprawą nic się nie dzieje _ - mówi Katarzyna Urbańska. _ Najlepiej byłoby, żeby zarówno podmioty gospodarcze, jak i spółki mogły się rejestrować w gminie. Zastanawiają się już nad tym eksperci. _

Podobnego zdania jest wielu przedsiębiorców, którym bliżej do urzędu gminy niż do właściwego sądu. Nie znaczy to jednak, że sądy przestałyby w ogóle zajmować się spółkami. Nadal prawdopodobnie badałyby ich statuty, a gmina odgrywałaby rolę punktu kontaktowego.

opinia

Wojciech Łukowski, prezes Sądu Rejonowego Wrocław-Fabryczna
To, czy podmiot ma koncesję, czy jej nie ma, nie stanowi żadnej podstawy do odmowy wpisu do KRS. Wpisujemy przecież do rejestru deklarowane potencjalne rodzaje działalności. Nie kontrolujemy też, czym później konkretnie spółka się zajmuje. W tym zakresie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nic nie zmieniła. Przedsiębiorcy podają nieraz znacznie więcej kodów klasyfikacji, niż później rzeczywiście wykonują. Często też poszczególne kody ujęte w Polskiej Klasyfikacji Działalności obejmują znacznie więcej rodzajów działalności, niż sama koncesja.Uważam więc, że przedsiębiorcy w ogóle mają problem z wpisem do KRS ze względu na taki, a nie inny numer kodu.

Zofia Jóźwiak
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)