Trwa ładowanie...
pogrzeby

Niemcy: nie ma kto nosić trumien

Są coraz większe problemy z rekrutacją ludzi, którzy noszą trumny na pogrzebie – informują niemieckie firmy pogrzebowe. Coraz częściej tak dorabiają sobie studenci i emeryci, ale są problemy ciężkiej wagi.

Share
Niemcy: nie ma kto nosić trumien
Źródło: 123RF
d1tg10y

Jak informuje Christian Jaeger, dyrektor zarządzający stowarzyszenia firm pogrzebowych Nadrenii Północnej-Westfalii, braki nie doprowadziły jeszcze do przełożenia żadnego pogrzebu. Jego zdaniem kiedyś popularniejsze było niesienie trumien przez przyjaciół lub rodzinę, ale obecnie rodziny są mniej „zżyte ze sobą”. Mimo zapotrzebowania, osoby niosące trumnę nie są zatrudniane etatowo, a tylko okazjonalnie.

Powoduje to, że do tej roli zatrudniani są studenci i emeryci, aby, jak mówi Jaeger, "sobie dorobić". Ci ostatni sprawiają jednak problemy. "Zmarli są dużo, dużo ciężsi niż kiedyś, z trumną i kwiatami ciężar dochodzi do 200 kg, które musi udźwignąć 6 osób" mówi Michael Wasch z domu pogrzebowego Weber w Dortmundzie.

d1tg10y

Składanie trumny do grobu jest też coraz mniej popularne w Niemczech – obecnie 70 proc. mieszkańców tego kraju życzy sobie kremacji, a lżejszą od trumny urnę najczęściej niesie ksiądz lub ktoś z rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1tg10y

Podziel się opinią

Share
d1tg10y
d1tg10y