ycipk-3p0mk5

Niemieccy pracodawcy zadowoleni z imigrantów

Średni niemiecki biznes chwali sobie zatrudnianie imigrantów. Wynika to z ankiety przeprowadzonej wśród szefów 93 firm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Migranci pracujący w hotelu na niemieckiej wyspie Sylt
Migranci pracujący w hotelu na niemieckiej wyspie Sylt (dpa, Fot: picturie-alliance/dpa/C. Charisius)
ycipk-3p0mk5

Spośród 93 uczestników ankiety, 69 firm zatrudnia aktualnie imigrantów. Prawie wszyscy pytani mieli dobre lub bardzo dobre doświadczenia z imigrantami. Jedynie sześć firm wypowiedziało się negatywnie.

Słaby niemiecki największą bolączką

Prawie połowa ankietowanych za największy problem uważa słabą znajomość niemieckiego wśród uchodźców. Ich niedostateczne kwalifikacje to trudność dla ośmiu pracodawców. Co szósty z pytanych widzi niejasności w niemieckich przepisach. Przedstawiciele biznesu domagają się kursów językowych i większej stabilności przepisów dla firm zatrudniających imigrantów.

ycipk-3p0mk5

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez niemiecką filię biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, opublikował tygodnik "Der Spiegel".

Obejrzyj: Zajrzeli do podejrzanego auta. O odkryciu musieli napisać

30 procent imigrantów pracuje

ycipk-3p0mk5

Detlef Scheele, prezes zarządu Federalnej Agencji Pracy (BA) poinformował, że integracja uchodźców na rynku pracy funkcjonuje dobrze. – Naszym celem było integrowanie każdego roku około dziesięciu procent imigrantów, którzy przyjechali w latach 2015-2017. Przekroczyliśmy ten cel – powiedział Scheele dziennikowi „Augsburger Allgemeine”.

Czytaj także: Płatne foliówki nie tylko przy kasie

Teraz pracę, od której odprowadzane są świadczenia socjalne, wykonuje 304 tys. uchodźców, a 71 tys. jest zatrudnionych w niewielkim wymiarze czasu. Szef BA podkreśla, że oznacza to integrację 30 procent imigrantów na niemieckim rynku pracy. Oprócz tego 28 tys. imigrantów przechodzi kształcenie.

Trudniejsza integracja kobiet

ycipk-3p0mk5

456 tys. imigrantów poszukuje pracy, a liczba zameldowanych jako bezrobotni wynosi 196 tys. – To, co się nie udaje, to integracja kobiet – poinformował Scheele. Dodał, że integracja uchodźców nie odbyła się kosztem tych osób, które już wcześniej były zarejestrowane w urzędach jako bezrobotne.

Czytaj też: Polacy i Ukraińcy: które mleko lepiej smakuje?

Nie są mu znane sytuacje, w których dzieci nie dostałyby miejsca w przedszkolu z powodu uchodźców. W Niemczech panuje powszechny brak mieszkań, ale uchodźcy go nie powiększają. Nie zajmują mieszkań, bo nie byliby w stanie za nie płacić – mówi Scheele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-3p0mk5
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3p0mk5

ycipk-3p0mk5
ycipk-3p0mk5