Niemiecki przetarg z ujemnym oprocentowaniem

Tradycyjnie, Alcoa rozpoczęła wczoraj sezon publikacji raportów kwartalnych przez największe amerykańskie firmy. Wyniki za czwarty kwartał producenta aluminium okazały się lepsze od oczekiwań rynku.

To być może pozwoli choć na chwile złapać oddech zagranicznym indeksom akcji. Inwestorom trudno jest w ostatnim czasie patrzeć przez różowe okulary. Wciąż utrzymują się obawy dotyczące pogłębienia kryzysu zadłużenia. Sytuacja na rynku długu pozostaje niestabilna, a inwestorzy szukają możliwość bezpiecznego ulokowania swoich funduszy, czego dobrym przykładem była wczorajsza aukcja w Niemczech. Niemiecki rząd sprzedał 6-miesięczne bony skarbowe z oprocentowaniem -0,0122%, co świadczy o tym, że inwestorzy gotowi są dopłacać za bezpieczne przechowywanie kapitału.

Efekt spotkania kanclerz Niemiec i prezydenta Sarkoziego nie był przełomowy. Jak na razie brakuje nowych koncepcji na rozwiązanie kryzysu długu. Przede wszystkim jedną z najważniejszych kwestii poruszonych podczas konferencji prasowej po spotkaniu było to, że Ateny nie otrzymają kolejnej transzy pomocy, jeśli nie będzie widać postępu w Grecji oraz jeśli grecki rząd nie porozumie się z prywatnymi inwestorami w sprawie wymiany obligacji. Na dzisiejszym spotkaniu z szefową MFW Merkel będzie rozmawiać o Grecji.

Na rynku walutowym obserwujemy lekkie odreagowanie na eurodolarze. Para mozolnie zmierza w rejon 1,2800, którego test może przynieść dalsze rozszerzenie ruchu korekcyjnego. Waluta europejska pozostaje słaba i trwała poprawa na rynku długu i akcji mogłaby przynieść dopiero jakieś większe odreagowania, na co nie można raczej liczyć w pierwszym kwartale bieżącego roku. Na rynku złotego sytuacja ustabilizowała się nieco, jednak PLN w dalszym ciągu może tracić na wartości w sytuacji, gdy jest postrzegany w czasach niepewności jako bardziej ryzykowna waluta.

EURPLN
Eurozłoty broni wsparcia w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych. W dłuższym i średnim interwale czasowym para nada; znajduje się powyżej chmury ichimoku, co świadczy o sile trendu. Sentyment do złotego pozostaje słaby, co może sprzyjać powrotowi notowań EURPLN w rejon 4,4960, gdzie najbliższy opór wyznaczają maksima lokalne.

EURUSD
Na wykresie dziennym EURUSD pojawiła się świeca wzrostowa, co może być symptomem do rozszerzenia ruchu korekcyjnego. Jak na razie jednak para jest handlowana poniżej poziomu 1,2800 a opór w postaci zniesienia 38,2% całości fali spadkowej z poziomu 1,3079 znajduje się na poziomie 1,2822. Przełamanie wyżej wspomnianych poziomów otworzy drogę do umocnienia euro w rejon 1,2870.
GBPUSD
GBPUSD pozostaje w trendzie bocznym. Na wykresie dziennym w rejonie dolnego ograniczenia szerszego zakresu wahań pojawiła się świeca wzrostowa, co może być bodźcem do powrotu GBPUSD w rejon górnego ograniczenia. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,5640-1,5660.
EURJPY
Zgodnie z oczekiwaniami EURJPY odreagowuje ostatnie silne spadki. Para wyszła powyżej poziomu 98 jenów za euro, jednak w dalszym ciągu na wykresie godzinowym znajduje się poniżej górnego ograniczenia chmury ichimoku. Co więcej bliskość geometrycznego oporu na poziomie 98,37 może ograniczać dalszą zwyżkę. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 97,80. Wyjście góra z zakresu chmury powinno przyczynić się do rozszerzenia korekty.
Anna Wrzesińska

walutyzłotyeuro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)