Trwa ładowanie...

Niemiecki trybunał wzmocnił prawa właścicieli używanych samochodów

Niemiecki Trybunał Federalny (BGH) wzmocnił prawa właścicieli używanych samochodów, orzekając w środę, że dokonanie przeglądu technicznego w nieautoryzowanym warsztacie nie powoduje utraty gwarancji na zakupiony pojazd.

Niemiecki trybunał wzmocnił prawa właścicieli używanych samochodówŹródło: Katarzyna Izdebska/WP.PL
d2ft2ih
d2ft2ih

Autorem pozwu był mieszkaniec Perkam w Bawarii Alfred Weiss, właściciel kupionego w 2009 roku przez internet używanego samochodu z roczną gwarancją. Gdy okazało się, że konieczna jest wymiana pompy oleju, ubezpieczyciel odmówił pokrycia kosztów naprawy w wysokości 3,3 tys. euro, argumentując, że przeglądy nie były przeprowadzane w stacji autoryzowanej.

- Zwykłe stacje wcale nie są gorsze od autoryzowanych - powiedział Weiss telewizji ARD. Nie godząc się z odmową zwrotu kosztów, skierował sprawę do sądu.

BGH uznał, że obowiązek wykonywania przeglądów w stacjach autoryzowanych pod groźbą utraty udzielanej zwykle bezpłatnie gwarancji może dotyczyć tylko nowych samochodów. W przypadku aut używanych należy zdaniem sędziów założyć, że kupujący płaci też za gwarancję. Ograniczanie liczby warsztatów, w których może dokonywać przeglądów i napraw jest niezgodne z prawem - orzekł BGH, pełniący funkcję sądu najwyższego w sprawach cywilnych i karnych.

Weiss przegrał proces w pierwszej instancji; dopiero Wyższy Sąd Krajowy w Karlsruhe uznał jego racje, a Trybunał Federalny potwierdził teraz jego prawa.

Z Berlina Jacek Lepiarz

d2ft2ih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ft2ih