Trwa ładowanie...
d4dcu6x

Nieoczekiwany zwrot wydarzeń

Słabe zachowanie naszego parkietu w ostatnim czasie w połączeniu z bardzo niskimi obrotami nie dawały większych nadziei na poprawę nastrojów w dniu dzisiejszym. Wtorkowa sesja dla indeksu spółek o największej kapitalizacji to wyraźna słabość byków i otwarcie bliskie psychologicznej bariery 2100 punktów ze spadkiem notowań o 0.34%.

Share
d4dcu6x

Słabe zachowanie naszego parkietu w ostatnim czasie w połączeniu z bardzo niskimi obrotami nie dawały większych nadziei na poprawę nastrojów w dniu dzisiejszym. Wtorkowa sesja dla indeksu spółek o największej kapitalizacji to wyraźna słabość byków i otwarcie bliskie psychologicznej bariery 2100 punktów ze spadkiem notowań o 0.34%.

Pierwsza godzina handlu to utarty już od paru dni scenariusz podciągania rynku powyżej poprzedniego zamknięcia z wyznaczeniem lokalnego szczytu na 2119.4 pkt głównie za sprawą informacji o potwierdzeniu przez Agencję Moody’s ratingu Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną oraz lepszego od oczekiwań odczytu niemieckiego instytutu Ifo za grudzień (poprzednia wartość 106.6 pkt, prognoza 106.1 odczyt 107.20 pkt). Inwestorzy jednak nie uwierzyli w poranną siłę w związku z czym indeks WIG20 powrócił do poziomów otwarcia wyznaczając dodatkowo dzisiejsze minimum na 2094 pkt.

Kolejne 3 godziny handlu upłynęły pod znakiem niskiej dziesięciopunktowego zakresu wahań (2101-2111) a poprawie zmienności i przechylenia obrazu dzisiejszej sesji dla posiadaczy akcji nie poprawiły krzepiące informacje dotyczące aukcji 3-miesięcznych hiszpańskich bonów skarbowych gdzie znacząco spadła rentowność (bieżąca 1.74% poprzednio 5.1%). Sytuacja uległa diametralnej poprawie dopiero po ukazaniu się informacji o pozwoleniach na budowę domów w USA (poprzednia wartość 644 tyś, prognoza 635 tyś odczyt 681 tyś) i rozpoczętych budów domów (poprzednia 627 tyś, prognoza 630 tys, aktualna 685 tyś).

Strona kupująca praktycznie jednym ruchem (wyznaczając szczyt dzisiejszej sesji na 2151,49 pkt) zniwelowała wczorajszy spadkowy dzień przełamując przy tym negatywny obraz polskiego parkietu, który od czterech dni każdą sesję kończył w negatywnym terytorium. Ostatecznie indeks spółek o największej kapitalizacji po nieco gorszym fixingu dzisiejszy dzień zakończył na poziomie 2136.95 pkt (+1.46%) przy obrotach na całym rynku nieznacznie przekraczającym 625 mln zł.

d4dcu6x

Wśród spółek Blue Chips najlepiej zachowywały się akcje TVN-u, który po wczorajszych doniesieniach o połączeniu platformy n z cyfrą + kontynuował dzisiaj dynamiczny wzrost. Druga część sesji należała także do KGHM-u, któremu niewątpliwie pomogła informacja o podpisaniu przez spółkę umowy z China Minmetals Corporation umowę na sprzedaż katod miedzianych w latach 2012-2016. Umowa ramowa opiewa na kwotę 1.8-3.6 mld USD. Bardzo udana sesja stała się udziałem PGE, Tauronu, Pekao oraz Getinu. Hamulcowym dla indeksu stały się walory BRE Banku, PGNiG oraz GTC.
Wśród spółek o małej i średniej kapitalizacji w dalszym ciągu widać brak zainteresowania zakupem akcji, a uwidacznia to dobitnie szerokość rynku gdzie liczba spółek rosnących (151) była nadal mniejsza od ilości spółek spadkowych (181) oraz bardzo niskie obroty, które są bolączką tego segmentu już od dłuższego czasu. Do udanych dni zaliczą akcjonariusze Drewex, Benefit, Pronox, Miraculum oraz Ginorossi. W nie najlepszych humorach dzisiejszy dzień zakończyli akcjonariusze Mispolu, Jago oraz Herman

Dzisiejszy dzień to zryw popytu, któremu udało się zanegować serie czterech słabych sesji przy wygenerowaniu białej świecy, która w perspektywie najbliższych paru dni powinna przynieść poprawę nastrojów. Niestety zagrożeniem w dalszym ciągu pozostaje bardzo niski obrót na całym rynku nie pozwalający jednoznacznie stwierdzić czy mamy do czynienia z chwilowym zrywem czy z dłuższą poprawą sytuacji na warszawskim parkiecie. W przypadku dalszego pogarszania się nastrojów oczekuje testu poziomu 2000 punktów, który wynika z równości fal spadkowych z listopada i grudnia bieżącego roku.

Jan Nowakowski
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d4dcu6x

Podziel się opinią

Share
d4dcu6x
d4dcu6x