Nieoficjalnie: Tomasz Pasikowski nowym prezesem Przewozów Regionalnych

Biuro prasowe Przewozów Regionalnych na razie nie potwierdza tych informacji

Nieoficjalnie: Tomasz Pasikowski nowym prezesem Przewozów Regionalnych
Źródło zdjęć: © ˆ Kzenon - Fotolia.com

05.02.2014 | aktual.: 05.02.2014 14:47

Tomasz Pasikowski został nowym prezesem Przewozów Regionalnych - dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do Rady Nadzorczej spółki. Zastąpił na tym stanowisku Ryszarda Kucia, który został powołany zaledwie kilka miesięcy temu.

Biuro prasowe Przewozów Regionalnych na razie nie potwierdza tych informacji.

Poza Pasikowskim Rada powołała także nowego dyrektora ds. finansowych, którym został Wojciech Kroskowski.

Na razie nie są znane powody zmian w zarządzie. To już trzecia zmiana prezesa spółki w ciągu roku. W kwietniu ub.r. odwołana została wieloletnia prezes Przewozów Regionalnych Małgorzata Kuczewska-Łaska, również bez publicznego podania powodów. Rada nadzorcza powołała jednocześnie Roberta Nowakowskiego, który miał objąć obowiązki od 2 maja. Tak się jednak nie stało i przez kilka tygodni p.o. prezesa spółki był członek zarządu Paweł Stefański, odpowiedzialny w firmie za sprawy techniczno-eksploatacyjne.

W czerwcu ub.r. rada powołała na prezesa Ryszarda Kucia, który wcześniej był dyrektorem warmińsko-mazurskiego zakładu Przewozów Regionalnych.

Przewozy Regionalne są w trudnej sytuacji finansowej. Właściciele firmy, czyli marszałkowie województw nie ukrywają, że nie są zadowoleni z jej usług i kolejno powołują własne spółki przewozowe. Strata największego polskiego pasażerskiego przewoźnika kolejowego sięgnęła prawdopodobnie w 2013 r. ok. 60 mln zł. Spółka ma też wielomilionowe długi m.in. wobec zarządzającej infrastrukturą spółki PKP PLK. Ugoda Przewozów Regionalnych z PKP PLK jest zabezpieczona na majątku samorządowego przewoźnika.

Ponadto związki zawodowe grożą podjęciem strajku w spółce. Taki protest byłby bardzo dotkliwy dla pasażerów: Przewozy Regionalne uruchamiają średnio 1,8 tys. pociągów w ciągu doby, z których korzysta dziennie ok. 300 tys. osób. Związkowcy rozmawiają w tej sprawie z wicepremier i minister infrastruktury Elżbietą Bieńkowską, jednak dwa dotychczasowe spotkania w tej sprawie nie przyniosły przełomowych rozstrzygnięć.

MA

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)